Mesleki öğrenme topluluğu oluşturmada okul müdürünün rolü
The role of the school principal in creating a professional learning community
- Tez No: 1006904
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, mesleki öğrenme topluluğu oluşturmada okul müdürünün rolünü yine okul müdürlerinin görüşlerine dayalı olarak incelemektir. Araştırmada nitel araştırma yaklaşımı benimsenmiş ve fenomonoloji deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2025-2026 eğitim öğretim yıllarında Zonguldak ilinde görev yapan ilkokul, ortaokul ve liselerde görev yapan 17 okul müdürü oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırma verilerine, okul müdürleriyle yapılan yüz yüze görüşmeler yoluyla ulaşılmıştır. Araştırmanın bulguları şu şekildedir: Okul müdürleri mesleki öğrenme topluluklarını, öğretmenlerin birbiri arasında bilgi ve deneyim alışverişinde bulunduğu, sahip oldukları iyi tecrübeleri birbirine aktardıkları, iyi örneklerin birbiriyle paylaştıkları, görüş alışverişinde bulunarak karşılan sorunları çözdükleri gruplar olarak tanımlamışlardır. Okul müdürleri mesleki öğrenme topluluğu uygulamalarında yaşadıkları engelleri, zaman, isteksizlik, değişime kapalı olma, gelişme kapalı olma, eleştiriye kapalı olma, bakış açısı farklılığı ve görev algısı olarak ifade etmişlerdir. Mesleki öğrenme topluluğu çalışmalarının geliştirilmesi ve desteklemesine ilişkin öneriler kapsamında; ders programlarının düzenlenmesi, rehberlik ve uzman desteği sağlanması, işbirliğine teşvik edilmesi, başarılı uygulamaların paylaşılması ve çalışmaların planlanması konuları ortaya çıkmıştır. Elde edilen bulgular ışığında, mesleki öğrenme topluluklarının, hizmet içi eğitimler, uzman desteği ve ödüllendirmelerle desteklenenip geliştirilebileceği söylenebilir
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the role of school principals in establishing professional learning communities based on the views of school principals themselves. A qualitative research approach was adopted in the study, and a phenomenological design was used. The study group consisted of 17 school principals working in primary, middle, and high schools in Zonguldak province during the 2025-2026 academic year. A semi-structured interview form developed by the researcher was used as the data collection tool in the study. Research data were obtained through face-to-face interviews with school principals. The findings of the study are as follows: School principals defined professional learning communities as groups where teachers exchange knowledge and experience with each other, share their good practices, share good examples, and solve problems by exchanging views. School principals expressed the obstacles they encountered in professional learning community practices as time, reluctance, resistance to change, resistance to development, resistance to criticism, differences in perspective, and perception of duties. Recommendations for developing and supporting professional learning community activities included organizing lesson plans, providing guidance and expert support, encouraging collaboration, sharing successful practices, and planning activities. In light of the findings, it can be said that professional learning communities can be supported and developed through in-service training, expert support, and rewards.