Sporcuların bağlanma stilleri ve stresle başa çıkma tarzlarının incelenmesi
Investigation of athletes' attachment styles and coping with stress strategi̇es
- Tez No: 1006921
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ÇEPİKKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
Özet
Araştırma sporcuların bağlanma stilleri ve stresle başa çıkma tarzları arasındaki ilişkiyi bazı demografik değişkenler açısından (cinsiyet, spor türü, yaş, doğumdan sonra (0-6 yaş) bakım veren kişi ve şu an kiminle yaşıyorsunuz) incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya Mersin Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'ne bağlı, 2023 sezonunda aktif lisansa sahip 18 yaş ve üstü olan, bireysel ve takım sporlarında mücadele eden 157 kadın (Xyaş=23,04 ± 4,40) ve 176 erkek (Xyaş= 23,00 ± 4,58) olmak toplam 333 sporcu katılmıştır. Çalışmada veri toplama araçları olarak“Demografik Bilgi Formu”,“Kişilerarası İlişkilerde Bağlanma Stilleri Ölçeği”ve“Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışmada genel tarama modellerinden kesitsel ve ilişkisel tarama modeli tercih edilmiştir. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, Pearson Korelasyon Analizi, t-testi ve One Way Anova Analizi uygulanmıştır. Analiz sonuçlarına göre, stresle başa çıkma tarzları alt boyut puanları ve bağlanma stilleri alt boyut puanlarında cinsiyet ve doğumdan sonra bakım veren kişi değişkenleri açısından farklılık görülmezken spor türü ve şu an kiminle yaşıyorsunuz değişkenleri açısından farklılık gözlemlenmiştir. Ayrıca stresle başa çıkma tarzları alt boyut puanları ile yaş değişkeni arasındaki ilişki incelendiğinde sadece boyun eğici yaklaşım alt boyutu ile düşük düzeyde pozitif yönde anlamlı ilişki görülmüştür. Benzer olarak bağlanma stilleri alt boyut puanlarına bakıldığında, kaçıngan bağlanma alt boyutu ile yaş arasında düşük düzeyde pozitif yönde anlamlı ilişki gözlemlenmiştir. Araştırmanın ana problemi olan sporcuların stresle başa çıkma tarzları ile bağlanma stilleri arasında ilişki olup olmadığını ortaya koymak için yapılan korelasyon analizi sonuçlarına göre, sporcuların stresle başa çıkma tarzları ile bağlanma stilleri arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Sonuç olarak; stresle başa çıkma ölçeğinin kendine güvenli yaklaşım alt boyutu ile bağlanma stili ölçeğinin güvenli bağlanma alt boyutu arasında güçlü bir ilişki olduğu, ancak kaygılı/saplantılı alt boyutu puanları arasında daha düşük düzeyde bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte, stresle başa çıkma ölçeğinin çaresiz ve boyun eğici yaklaşım alt boyutları ile bağlanma stilleri ölçeğinin kaygılı/saplantılı ve kaçıngan bağlanma alt boyutları arasında daha yüksek düzeyde ilişki olduğu belirlenmiştir. Sporcuların stresle başa çıkma tarzlarının,“şu an kiminle yaşıyorsunuz”değişkenine göre farklılık gösterdiği; tek başına yaşayanların boyun eğici yaklaşımı, eşiyle yaşayanların ise sosyal destek arama tarzını daha çok benimsediği belirlenmiştir. Ayrıca, bağlanma stilleri açısından, tek başına yaşayan bireylerin kaçıngan bağlanma stiline daha yatkın oldukları ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The research was conducted to examine the relationship between athletes' attachment styles and ways of coping with stress in terms of some demographic variables (gender, type of sport, age, person providing care after birth (0-6 years), and who you currently live with). A total of 333 athletes, 157 female (Xage=23.04 ± 4.40) and 176 male (Xage=23.00 ± 4.58), who are affiliated with Mersin Youth and Sports Provincial Directorate, have an active license in the 2023 season, are 18 years of age and over, and compete in individual and team sports, participated in the research. 'Demographic Information Form, 'Attachment Styles in Interpersonal Relationships Scale' and 'Coping with Stress Styles Scale' were used as data collection tools in the study. Cross-sectional and relational screening models were preferred in the study. Descriptive statistics, Pearson Correlation Analysis, t-test and One Way Anova Analysis were applied in the analysis of the data. According to the analysis results, while there was no difference in the stress coping styles sub-dimension scores and attachment styles sub-dimension scores in terms of gender and postpartum caregiver variables, differences were observed in terms of sport type and who you live with now. In addition, when the relationship between the stress coping styles sub-dimension scores and the age variable was examined, a low-level positive significant relationship was observed only with the submissive approach sub-dimension. Similarly, when the attachment styles in relationships sub-dimension scores were examined, a low-level, positive significant relationship was observed between the avoidant attachment sub-dimension and age. According to the results of the analysis conducted to reveal whether there is a relationship between the athletes' styles of coping with stress and their attachment styles, which is the main problem of the research, significant relationships were found between the athletes' styles of coping with stress and their attachment styles. As a result; It was determined that there was a strong relationship between the self-confident approach sub-dimension of the stress coping scale and the secure attachment sub-dimension of the attachment style scale, but a lesser relationship was found between the anxious/preoccupied sub-dimension scores. However, it was determined that there was a higher relationship between the helpless and submissive approach sub-dimension of the stress coping scale and the anxious/preoccupied and avoidant attachment sub-dimension of the attachment style scale. It was determined that the stress coping styles of the athletes differed according to the variable of“who do you live with now”; those living alone adopted the submissive approach, while those living with their spouses adopted the social support seeking style. In addition, it was revealed that individuals living alone were more prone to the avoidant attachment style in terms of attachment styles.