Temel eğitim politikalarında kalkınmacı bir deneyim: EKİ Yayla Özel İlkokulu üzerine tarihsel bir analiz
A developmentalist experience in basic education policies: A historical analysis of EKI Yayla Private Primary School
- Tez No: 1006922
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİRGÜL ULUTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Tez araştırmasının konusu, 1953-1983 yılları arasında Zonguldak'ta hizmet vermiş EKİ Yayla Özel İlkokuludur. Araştırmanın genel amacı finansman ve işleyiş bakımından diğer okullardan farklı olan ve 1953-1983 yılları arasında 30 yıl Ereğli Kömür İşletmeleri (EKİ) bünyesinde eğitim-öğretim faaliyetleri yürüten EKİ Yayla Özel İlkokulunun dönemin tarihsel süreci içerisinde, sosyal ve ekonomik arka planı dikkate alarak incelemektir. Çalışmada sözlü tarih ve doküman incelemesi yöntemleri kullanılmıştır. Yetmiş yıllık tarihi olan okulun 1953-1983 yılları arasındaki dönemiyle ilgili belge ve bilgilere ulaşabilmek amacıyla EKİ Yayla Özel İlkokulu'nda görev yapmış öğretmen ve eğitim almış öğrencilerin deneyimlerine başvurulmuştur. Dönemi içine alan tarihler arasında çıkarılan mevzuat, kanun, Tebliğler Dergisi, Kalkınma Planı ve Şura Raporlarından faydalanılmıştır. Araştırma sonucunda adı geçen okulun dünya üzerinde bulunan eğitimde kullanılan üç finansman türünün hiçbirine uymadığı ancak Keynesyen Ekonomi Kuramı ve refah devletleri özellikleri gösterdiği sonucuna varılmıştır. EKİ mensupların çocukları için açılan ancak bulunduğu bölgede EKİ çalışanı olmayanların çocuklarının da eğitim gördüğü okulun personel, araç, gereç ve donanım gibi tüm finansmanı EKİ tarafından sağlanmıştır. EKİ Yayla Özel İlkokulu'nda eğitim alan öğrenciler sosyal ve kültürel olanakları ile araç, gereç ve donanım bakımından çağdaşı olan okullardan daha iyi durumda olan bu özel okuldan ücretsiz yararlanmışlardır. Bu okulda görev alan öğretmenler, devlet okullarında çalışan meslektaşlarıyla yıllık kazanç bakımından yılda aldıkları 2 ikramiye ve sosyal haklar bakımından daha fazla imkana sahip olmuşlardır. Zonguldak ve Türkiye'nin kalkınmasında ve gelişmesinde rol almış bireyler yetiştiren okul 1970 petrol krizi sonrası ortaya çıkan ekonomik kriz ve refah devletleri anlayışının terk edilerek neoliberal ekonomi politikalarına geçilmesiyle 1983 yılında Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) devredilmiştir.
Özet (Çeviri)
Subject of the thesis research EKİ Yayla Private Primary School, which served in Zonguldak Between 1953-1983. The general purpose of the research is to examine the EKİ Yayla Private Primary School, which is different from other schools in terms of financing and functioning, and which carried out education and training activities within the Ereğli Coal Enterprises (EKİ) for 30 years between 1953-1983, within the historical process of the period, taking into account the social and economic background. Oral history and document analysis methods were used in this study. To access documents and information about the period between 1953-1983 and school, which has a history of seventy years, the experiences of teachers and students who worked at EKİ Yayla Private Primary School were consulted. Legislation, laws, the Journal of Communiqués, Development Plans, and Council Reports issued between the dates of the period were utilized. As a result of the research, it was concluded that the school did not conform to any of the three types of financing used in education around the world but showed the characteristics of Keynesian Economic Theory and welfare states. The school, which was opened for the children of EKİ employees but also educates the children of non-EKİ employees in the region where it is located, was fully financed by EKİ in terms of personnel, tools, equipment and supplies. Students at EKİ Yayla Private Primary School benefited free of charge from this private school, which was better equipped than its contemporary counterparts in terms of social and cultural facilities, and equipment. Teachers working in this school had more opportunities than their colleagues working in public schools in terms of annual earnings, including two bonuses per year, and social benefits. The school, which educated individuals who played a role in the development and progress of Zonguldak and Turkey, was transferred to the Ministry of National Education (MoNE) in 1983 due to the economic crisis that emerged after the 1970 oil crisis, the abandonment of welfare states, and the transition to neoliberal economic policies.