Bölünmüş iş gücü piyasaları bağlamında yaygın eğitim kurumlarında çalışan kadrosuz usta öğreticiler: Zonguldak örneği
Non-tenured master trainers in public education institutions in the context of segmented labor markets: The Zonguldak example
- Tez No: 1006924
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİRGÜL ULUTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Halk Eğitimi Merkezlerinde uygulanan esnek istihdam politikaları, aynı eğitim hizmetini sunan kadrolu öğretmenler ile farklı eğitim düzeylerine sahip kadrosuz usta öğreticiler (KUÖ) arasında belirgin bir ayrışma yaratarak öğretmenlik mesleğini bölünmüş işgücü piyasalarının bir parçası hâline getirmiştir. Bu yapı içinde KUÖ'ler; düşük ücret, geçici görevlendirmeler, sınırlı özlük ve sosyal haklar nedeniyle ikincil işgücü piyasası koşullarında çalıştırılmakta ve sürekli bir güvencesizlik deneyimi yaşamaktadır. Bu araştırma, bölünmüş işgücü piyasaları bağlamında, Halk Eğitimi Merkezlerinde görev yapan kadrosuz usta öğreticilerin nitelik ve beceri uyumlarını, çalışma koşullarını, bu koşulların özel yaşama yansımalarını ve geleceğe yönelik beklentilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, nitel durum çalışması deseniyle yürütülmüştür. Veri setini, 2024–2025 eğitim-öğretim yılında Zonguldak'ta bir Halk Eğitimi Merkezine başvuran 162 KUÖ adayına ait başvuru belgeleri ile Zonguldak ilinde görev yapan 17 KUÖ ile gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmeler oluşturmaktadır. Veriler, doküman incelemesi yoluyla içerik analizi ve görüşmeler yoluyla betimsel analiz teknikleri kullanılarak çözümlenmiştir. Bu araştırmada, Halk Eğitimi Merkezlerinde kadrosuz usta öğreticilikte alan uyumunun yalnızca mezuniyet diplomasına dayalı olarak kurulmadığı; çoğu durumda belge, sertifika ve alan deneyimi aracılığıyla sağlandığı sonucuna ulaşılmıştır. Özellikle yükseköğretim mezunlarında nitelik uyumsuzluğunun aşırı eğitimlilik biçiminde kalıcılaştığı tespit edilmiştir. Kadrosuz usta öğreticilikte kurs talebine bağlı kısa süreli görevlendirmeler, düşük ve düzensiz gelir, sınırlı özlük ve sosyal haklar, fiziki imkân eşitsizliği ve zamansal-mekânsal esneklik, güvencesizliği yapısal olarak derinleştirmektedir. Bu çalışma düzeninin iş–yaşam dengesini olumsuz etkilediği ve ikincil işgücü piyasaları ile prekaryalaşmış emek biçimlerinin özelliklerini taşıdığı belirlenmiştir. v Katılımcıların gelecek beklentilerinin ise kadrolu statü, hak eşitliği ve mesleki tanınmayı içeren güvenceli bir kamusal çalışma statüsüne yöneldiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Flexible employment policies implemented in Public Education Centers have created a significant divide between tenured teachers providing the same educational service and non-tenured master instructors (PTIs) with varying educational levels, making the teaching profession part of a fragmented labor market. Within this structure, PTIs are employed under secondary labor market conditions due to low wages, temporary assignments, and limited personal and social rights, experiencing a constant state of insecurity. This research aims to examine the skill and qualification match, working conditions, the impact of these conditions on private lives, and future expectations of nontenured master instructors working in Public Education Centers within the context of fragmented labor markets. The research was conducted using a qualitative case study design. The dataset consists of application documents from 162 PTI candidates who applied to a Public Education Center in Zonguldak during the 2024-2025 academic year, and semistructured interviews conducted with 17 PTIs working in Zonguldak province. The data were analyzed using content analysis through document review and descriptive analysis techniques through interviews. This research concludes that in non-tenured master instructor positions at Public Education Centers, field compatibility is not solely based on graduation diplomas; in most cases, it is achieved through documents, certificates, and field experience. It was found that, particularly among higher education graduates, the mismatch in qualifications is persistently manifested as over-education. Short-term assignments based on course demand, low and irregular income, limited personal and social rights, inequality in physical facilities, and temporal-spatial flexibility structurally deepen insecurity in non-tenured master instructor positions. This work arrangement negatively impacts work-life balance and exhibits characteristics of secondary labor markets and vii precarious forms of labor. Participants' future expectations were found to be oriented towards a secure public employment status including permanent employment, equal rights, and professional recognition.