Farklı iklim koşullarındaki yeşil cephe kuruluşlarının bina enerji performansına etkilerinin simülasyon tabanlı değerlendirilmesi
Simulation-based evaluation of the effects of green façade constructions on building energy performance under different climatic conditions
- Tez No: 1006947
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK GÜÇYETER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
Özet
Son zamanlarda küresel ölçekte artan enerji tüketimi ve buna bağlı gelişen çevresel problemler, enerji tüketiminde önemli bir role sahip yapı sektöründe pasif tasarım stratejilerinin uygulanmasını zorunlu kılmıştır. Bu bağlamda bu stratejilerden biri olan yeşil dikey sistemler, bitkilerin gölgeleme ve terleme-buharlaşma etkisi sayesinde bina enerji performansını iyileştirme potansiyelleri açısından sürdürülebilir mimarlık uygulamaları arasında öne çıkmaktadır. Ancak bu sistemlerin enerji performansına katkısı; sistem türüne, geometrik özelliklerine ve iklim koşullarına bağlı olarak değişebilmektedir. Bu tez çalışmasında, dikey yeşil sistem türlerinden biri olan yeşil cephe sistemlerinin bina enerji performansı üzerindeki katkısı, simülasyon temelli bir yaklaşımla değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında, farklı yapısal özelliklere sahip doğrudan yeşil cephe, çelik kablo/örgü sistemli yeşil cephe ve modüler kafes sistemi olmak üzere üç farklı yeşil cephe konfigürasyonu, Türkiye'de farklı derece-gün bölgelerini temsil eden Ankara (4. derece-gün) ve İzmir (2. derece-gün) iklim koşulları için karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Enerji performansı simülasyonları, EnergyPlus tabanlı DesignBuilder simülasyon yazılımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Simülasyonlar sonucunda elde edilen iç mekân operatif sıcaklıkları, pencere kaynaklı güneş kazançları ile yıllık ısıtma ve soğutma enerji yükleri bina ölçeğinde incelenmiştir. Kullanılan simülasyon yaklaşımı kapsamında, yeşil cephelerin enerji performansına katkısı genel olarak gölgeleme etkisi üzerinden değerlendirilmiş; bitki örtüsüne bağlı evapotranspirasyon süreçleri çalışma kapsamı dışında bırakılmıştır. Elde edilen bulgular, yeşil cephe sistemlerinin enerji performansına etkisinde sistem türü, gölgeleme oranı ve iklim özelliklerinin önemli parametreler olduğunu göstermiştir. Doğrudan yeşil cephe uygulamalarının enerji performansına katkısı sınırlı kalırken, gölgeleme oranı yüksek olan çelik kablo/örgü ve modüler kafes sistemlerinin sıcak iklim koşullarında soğutma yüklerini belirgin biçimde azalttığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The recent global increase in energy consumption and the associated environmental problems have made the implementation of passive design strategies imperative in the building sector, which plays a significant role in overall energy use. In this context, vertical greening systems have emerged as prominent sustainable architectural solutions due to their potential to improve building energy performance through shading and evapotranspiration effects provided by vegetation. However, the contribution of these systems to energy performance may vary depending on the system type, geometric characteristics, and climatic conditions. In this thesis, the impact of green façade systems, one of the types of vertical greening systems, on building energy performance is evaluated using a simulation-based approach. Within the scope of the study, three different green façade configurations—namely direct green façades, steel cable/mesh-supported green façades, and modular lattice systems—are examined. The defined scenarios are comparatively analyzed under the climatic conditions of Ankara (4th degree-day region) and İzmir (2nd degree-day region), which represent different degree-day zones in Türkiye. Energy performance simulations are conducted using the EnergyPlus-based DesignBuilder simulation software. Indoor operative temperatures, window-related solar heat gains, and annual heating and cooling energy loads are analyzed at the building scale. Within the adopted simulation framework, the contribution of green façades to energy performance is primarily evaluated through their shading effect, while evapotranspiration processes associated with vegetation are excluded from the scope of the study. The results indicate that system type, shading ratio, and climatic characteristics are key parameters influencing the energy performance of green façade systems. While direct green façade applications show limited impact on energy performance, steel cable/mesh and modular lattice systems with higher shading ratios significantly reduce cooling loads, particularly under warm climate conditions. These findings highlight the importance of considering green façade systems as climate-responsive and energy-oriented passive design strategies rather than solely as aesthetic or ecological elements.