İn ovo ökse otu (Viscum album) ekstraktı uygulamasının etlik civcivlerde kuluçka özellikleri, civciv kalitesi ve bazı morfolojik ve fizyolojik özellikleri üzerine etkileri
Effects of in ovo mistletoe (Viscum album) extract application on hatching characteristics, chick quality and some morphological and physiological characteristics in broiler chicks
  1. Tez No: 1006963
  2. Yazar: BERK CAN KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN KOP BOZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yemler ve Hayvan Besleme Bilim Dalı
Özet
Kanatlı hayvan üretiminde embriyonik gelişim dönemi, erken besleme stratejilerinin çıkım sonrası performans, antioksidan durum ve bağırsak gelişimi üzerinde etkili olabileceği kritik bir süreç olup, embriyonik dönemde fitobiyotiklerin kullanımının artmasına yol açmıştır. Bu çalışma, yumurta içine uygulanan 100, 200 ve 300 ppm seviyelerdeki ökse otu (Viscum album) ekstraktının (VAE) kuluçka özellikleri, civciv kalitesi, günlük ve haftalık yaştaki bazı iç organ ve doku (kalp, karaciğer, pankreas, bursa Fabricius) ağırlıklıkları ve sindirim sistemi organlarının (ön mide, taşlık, yolk, duodenum, jejunum, ileum, kör bağırsak, kalın bağırsak) ağırlık ve uzunlukları, haftalık yaştaki performans ve bazı kan parametreleri üzerine etkisini incelemek amacıyla yürütülmüştür. Toplam 300 döllü Ross 308 yumurtası, her biri 10 yumurtadan oluşan altı tekrarlı beş farklı muamele grubuna ayrılmıştır. Kuluçkanın 18. gününde, negatif kontrol grubuna (NK) hiçbir enjeksiyon yapılmamış, pozitif kontrol (PK) grubuna 0,5 ml fizyolojik serum enjekte edilmiştir ve VAE100, VAE200 ve VAE300 gruplarına sırasıyla 0,5 ml fizyolojik serum içinde 100, 200 ve 300 ppm ökse otu ekstraktı enjekte edilmiştir. Yumurtadan çıktıktan sonra, civcivler cinsiyete göre ayrılmış ve veriler VAE, cinsiyet ve VAE x cinsiyet etkileşimi açısından analiz edilmiştir. Bulgular, in ovo VAE uygulaması günlük ve haftalık yaştaki iç organlardan bursa Fabriciusa, günlük ve haftalık yaştaki sindirim sistemi organlarından jejunum uzunluğuna, haftalık performansa, kan parametrelerinden total oksidan aktivite (TOS) ve oksidatif stres indeksine (OSI) olumlu etki ettiğini göstermiştir (p <0,05). Sonuç olarak, embriyonik dönemde 300 ppm'ye kadar in ovo VAE uygulamasının civciv kalitesini ve metabolizmasını olumsuz etkilemediği belirlenmiştir. Bu bulgu, ökse otu ekstraktının in ovo uygulamada güvenli bir şekilde kullanılabileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, kesim günü performansı ve hastalıklara karşı direnç parametreleri üzerindeki etkilerinin ortaya konulması için uzun vadeli çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In poultry production, the embryonic development period is a critical process where early feeding strategies can affect post-hatching performance, antioxidant status, and intestinal development, leading to increased use of phytobiotics during the embryonic period. This study was conducted to investigate the effects of mistletoe (Viscum album) extract (VAE) applied to eggs at levels of 100, 200, and 300 ppm on incubation characteristics, chick quality, weights of some internal organs and tissues (heart, liver, pancreas, bursa Fabricius) at day and week ages, weights and lengths of digestive system organs (forestomach, gizzard, yolk, duodenum, jejunum, ileum, cecum, small intestine), weekly age performance, and some blood parameters. A total of 300 fertilized Ross 308 eggs were divided into five different treatment groups, each containing 10 eggs in six replicates. On the 18th day of incubation, the negative control group (NC) received no injections, the positive control group (PC) received 0.5 ml of physiological saline, and the VAE100, VAE200, and VAE300 groups were injected with 0.5 ml of physiological saline containing 100, 200, and 300 ppm mistletoe extract, respectively. After hatching, the chicks were separated by sex, and the data were analyzed in terms of VAE, sex, and VAE x sex interaction. The findings showed that in ovo VAE application had a positive effect on hatching efficiency, bursa Fabricius (internal organs at day and week ages), jejunum length (in internal organs at day and week ages), weekly performance, and blood parameters such as total oxidant activity (TOS) and oxidative stress index (OSI) (p <0.05). In conclusion, it was determined that in ovo VAE application up to 300 ppm during the embryonic period did not negatively affect chick quality and metabolism. This finding demonstrates that mistletoe extract can be safely used in ovo application. However, long-term studies are needed to elucidate its effects on slaughter day performance and disease resistance parameters.