Research on growth opportunities and challenges of global emerging market enterprises under the background of federal reserve interest rate
Federal rezerv faiz oranları arka planında küresel yükselen piyasa işletmelerinin büyüme fırsatları ve zorlukları üzerine bir araştırma
- Tez No: 1006995
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE MÜGE ÇETİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Küresel finansal piyasalar giderek daha fazla birbirine bağlandıkça, Federal Rezerv'in aldığı kararlar gelişmekte olan piyasalardaki ekonomik koşulları giderek daha fazla etkilemektedir. Daha düşük faiz oranları, finansmanı ucuzlatarak ve sermaye girişini artırarak işletmeler için fırsatlar yaratabilir; ancak aynı zamanda döviz kuru dalgalanmaları, enflasyon ve artan belirsizlik gibi zorlukları da beraberinde getirebilir. Bu tez, gelişmekte olan piyasa işletmelerinin bu değişen koşullara nasıl tepki verdiğini incelemekte; ABD para politikasının yarattığı fırsat ve risklere odaklanarak, firmaların büyümeyi ve istikrarı sürdürebilmek için nasıl uyum sağladıklarını analiz etmektedir. Bu tez 139 sayfadan oluşmakta, 16 tablo içermekte ve 108 akademik kaynağa atıfta bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
As global financial markets become more interconnected, decisions made by the Federal Reserve increasingly shape economic conditions in emerging markets. Lower interest rates can open doors for businesses by making financing cheaper and attracting capital, but they can also bring challenges like currency fluctuations, inflation, and greater uncertainty. This dissertation explores how emerging market enterprises respond to these shifting conditions, focusing on both the opportunities and risks created by U.S. monetary policy and how firms adapt to sustain growth and stability. This dissertation comprises 139 pages, includes 16 tables, and references 108 scholarly sources.