Toplumumuzda farklı kraniyofasiyal yapıya sahip bireylerin kemik yaşının el-bilek ve servikal vertebral yapılarda değerlendirilmesi
Evaluation of bone age of hand-wrist and cervical vertebral structures of individuals with different craniofacial structures in our society
  1. Tez No: 1006997
  2. Yazar: SADIK TÜRKER AKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL AKKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
Özet
Büyüme ve gelişim dönemi ortodontik tedavilerde, tedavi başarısı için ve özellikle sonraki dönemlerde ortaya çıkabilecek ortognatik tedavi yöntemlerinin önüne geçmek için büyük önem arz etmektedir. Bireylerin her zaman kronolojik yaşı ile kemik yaşı uyum göstermemektedir. Tedavinin seyri açısından bu durum kemik yaşı tayinin net bir şekilde belirlenme ihtiyacını ortaya çıkarır. Net bir tayin yapılabilmesi için birden fazla metot vardır. En fazla kullanılan yöntem genellikle el bilek yöntemi, ardından da lateral sefalometrik filmler üzerinden belirlenen servikal vertebral kemik yaşı tayin yöntemidir. Genellikle el bilek filmleri üzerinde yapılan tayin yöntemleri altın standart olarak kabul edilmektedir. En çok tercih edilen el-bilek kemik yaş tayin yöntemi ise Greulich-Pyle yöntemidir. Diğer yöntem ise son dönemde popülarite kazanan servikal vertebral yaş tayin yöntemidir. Bu iki yöntemin güvenilirliği ve kullanılabilirliği araştırmacılar tarafından tartışılmaktadır. Bu retrospektif tez çalışmamızda net bir şekilde tayin yöntemlerinin belirlenmesi ve bu iki yöntemin karşılıklı olarak kantitatif değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalında tedavi görmüş toplamda 432 hasta verisi toplanmış ve istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Growth and development period is of great importance in orthodontic treatments, both for treatment success and to prevent possible orthognathic treatment methods in later stages. Individuals do not always show harmony between their chronological age and bone age. This situation necessitates the accurate determination of bone age for the course of treatment. To achieve a precise determination, there are multiple methods available. The most commonly used method is usually the hand-wrist method, followed by the cervical vertebral bone age determination method based on lateral cephalometric films. Hand-wrist films' age determination methods are generally accepted as the gold standard. The most preferred hand-wrist bone age determination method is the Greulich-Pyle method. The other method is the cervical vertebral age determination method, which has became popular recently. The reliability and usability of these two methods have been subject to debates among researchers. This retrospective thesis aims to determine the precise age determination methods and quantitatively evaluate these two methods in comparison. A total of 432 patient data from the Department of Orthodontics at Gazi University Faculty of Dentistry were collected and statistically evaluated.