Hidradenitis suppurativa hastalarında entezit sıklığının klinik muayene ve ultrasonografik olarak değerlendirilmesi
Clinical and ultrasonographic evaluation of enthesitis in patients with hidradenitis suppurativa
- Tez No: 1007036
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK YALICI ARMAĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalı
Özet
Hidradenitis suppurativa (HS), apokrin bezlerden zengin kıvrım bölgelerinde ağrılı nodüller, apseler ve sinüs traktları ile seyreden kronik, tekrarlayıcı, inflamatuar bir deri hastalığıdır. HS, birçok farklı komorbidite ile ilişkilendirilmektedir. HS hastalarında SpA sıklığı %3.7 ile %28.2 arasında değişen oranlarda bildirilmiştir. SpA grubu hastalıklarda aksiyel iskelet tutulumu görülmekle birlikte; entezit, daktilit, sinovit gibi periferik eklem bulguları da ortak olarak görülmektedir. Bu çalışmada HS hastalarında, SpA açısından değerli olabilecek entezyal değişikliklerin klinik ve ultrasonografik olarak değerlendirilmesi ve HS klinik özellikleri ile ilişkilendirilmesi amaçlandı. Çalışmaya 60 HS hastası ve 30 sağlıklı kontrol dahil edildi. Quadriceps, proksimal patellar, distal patellar, aşil ve plantar fasya entez bölgelerini içerecek şekilde toplam 894 entez bölgesi değerlendirildi. Her bir entez bölgesi tendonda kalınlaşma, hipoekojenite, power doppler (PD) sinyali, entezofit, erozyon ve kalsifikasyon olmak üzere 6 ultrasonografik elementer lezyon açısından değerlendirildi ve her bulgu 0-3 puan arasında derecelendirildi. Toplam entez sayısına göre tendonda kalınlaşma ve hipoekojenite HS grubunda daha sıktı (sırasıyla p=0.001, p=0.027). Anatomik bölgelere göre elementer lezyon sıklığı açısından quadriceps tendonunda, proksimal patellar ve distal patellar tendonda kalınlaşma sıklığı HS grubunda daha yüksekti (sırasıyla p=0.015, p<0.001, p=0.006). İnflamasyon skoru ve toplam entezopati skoru HS grubunda daha yüksekti (sırasıyla p<0.001, p<0.001). Hastaların %16.7'sinde Leeds enthesis index (LEI)'e göre klinik entezit; %3.3'ünde ise ultrasonografik aktif entezit saptandı. Sonuç olarak, HS hastalarında inflamatuar skorlar ve özellikle diz bölgesi olmak üzere alt ekstremite entez bölgelerinde inflamatuar lezyonlar daha yüksek saptanmıştır. Bu çalışmada saptanan ultrasonografik değişikliklerin klinik anlamı ve prognostik değerinin tam olarak anlaşılabilmesi için, uzun süreli takip gerektiren prospektif, USG temelli çalışmalara ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Hidradenitis suppurativa (HS) is a chronic, relapsing inflammatory skin disease characterized by painful nodules, abscesses, and sinus tracts, primarily affecting intertriginous areas rich in apocrine glands. HS has been associated with a wide range of comorbidities, and the reported prevalence of spondyloarthritis (SpA) among patients with HS ranges from 3.7% to 28.2%. Although axial skeletal involvement is a hallmark of SpA, peripheral musculoskeletal manifestations, including enthesitis, dactylitis, and synovitis, are also commonly observed. The aim of this study was to evaluate clinically and ultrasonographically detectable entheseal changes that may be relevant for SpA in patients with HS and to investigate their association with clinical characteristics of HS. A total of 60 patients with HS and 30 healthy controls were included in the study. Overall, 894 entheses were assessed, including the quadriceps, proximal patellar, distal patellar, Achilles tendon, and plantar fascia entheses. Each entheseal site was evaluated for six ultrasonographic elementary lesions—tendon thickening, hypoechogenicity, power Doppler (PD) signal, enthesophyte formation, erosion, and calcification—and each feature was graded on a scale from 0 to 3. Tendon thickening and hypoechogenicity were more frequent in the HS group based on the total number of entheses (p=0.001, p=0.027, respectively). Regarding the frequency of elementary lesions according to anatomical regions, tendon thickening was higher in the quadriceps tendon, proximal patellar, and distal patellar tendons in the HS group (p=0.015, p<0.001, p=0.006, respectively). The inflammation score and the total enthesopathy score were higher in the HS group (p<0.001, p<0.001, respectively). Clinical enthesitis according to the Leeds Enthesis Index (LEI) was identified in 16.7% of patients, whereas ultrasonographically active enthesitis was detected in 3.3%. In conclusion, patients with HS exhibited higher inflammatory scores and a greater burden of inflammatory lesions at lower extremity entheses, particularly in the knee region. Further prospective, ultrasonography-based studies with long-term follow-up are warranted to clarify the clinical significance and prognostic value of the ultrasonographic changes identified in this study.