A design of Q-shift filter for dual-tree complex wavelet transform
İkili ağaçlı kompleks dalgacık dönüşümü için Q-shift filtre tasarımı
  1. Tez No: 1007071
  2. Yazar: FAEZEH YEGANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RUNYI YU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dogu Akdenız Unıversıtesı-Eastern Medıterranean Unıversıty
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, ikili ağaçlı kompleks dalgacık dönüşümü için Q-shift filtre tasarımına yönelik yeni bir yöntem sunulmaktadır. Önerilen yöntemde, ortonormal dalgacık filtrelerinin uzayı belirli parametreler cinsinden tanımlanmakta ve bu parametreler, iyi pürüzsüzlük özelliğine ve [-2π/3, 2π/3] aralığında istenen desteğe sahip Q-shift filtrelerinin tasarımında kullanılmaktadır. Parametrizasyon yönteminde kullanılan kısıtlar, elde edilen dalgacıkların iki kaybolan momente sahip olmasını sağlamaktadır. Kingsbury, 1/4 örnek periyodu grup gecikmesini elde etmek ve [2π/3, π] durdurma bandındaki büyüklük veya enerjiyi azaltmak amacıyla bu bölgedeki enerjiyi minimize etmiştir. Bu tezde önerilen yöntemde ise filtrelerin durdurma bandındaki tepe büyüklüğü minimize edilmektedir. Tasarım yaklaşımı dört farklı örnek üzerinde gösterilmiş ve elde edilen sonuçlar analitiklik ölçütü, kayma değişmezliği özelliği ve yarım örnek gecikmesi açısından Kingsbury'nin Q-shift filtreleri ile karşılaştırılmıştır. Tasarlanan filtreler daha sonra görüntü gürültüsüzleştirme uygulamasında kullanılmıştır. Dalgacık katsayılarının modellenmesi ve eşiklenmesi için iki değişkenli büzülme algoritması uygulanmıştır. Deneysel çalışmalarda Boat, Baboon ve Cameraman olmak üzere üç test görüntüsü kullanılmıştır. Elde edilen deneysel sonuçlar, Kingsbury'nin Q-shift filtreleri kullanılarak elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, a new method for designing filters for the dual-tree complex wavelet transform is presented. In the proposed method, the space of orthonormal wavelet filters is defined in terms of a set of parameters. These parameters are then used to design Q-shift filters with desirable properties, including good smoothness and support in the interval [-2π/3, 2π/3]. The constraints in the parameterization method lead to wavelets with two vanishing moments. To obtain a group delay of 1/4 sample period and minimize the magnitude or energy in the stopband [2π/3, π], Kingsbury minimized the energy in this region. In the method proposed in this thesis, the peak magnitude of the filters in the stopband is minimized instead. The design approach is illustrated through four examples. The obtained results are compared with Kingsbury's Q-shift filters in terms of analyticity measure, shift-invariance property, and half-sample delay. The designed filters are then applied to image denoising. The bivariate shrinkage algorithm is used for wavelet coefficient modeling and thresholding. Three test images, Boat, Baboon, and Cameraman, are used in the experiments. The experimental results are compared with those obtained using Kingsbury's Q-shift filters.