Cerrahi hemşirelerin performansı ile kaliteli hemşirelik bakımı arasındaki ilişkinin belirlenmesi: Kesitsel bir çalışma
Determining the relationship between the performance of surgical nurses and quality nursing care: A cross-sectional study
  1. Tez No: 1007089
  2. Yazar: SERHAT ALP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA ÖZTÜRK YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıklar Hemşireliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, cerrahi hemşirelerin performansı ile kaliteli hemşirelik bakımı arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu çalışma, kesitsel ve tanımlayıcı tasarımda olup İzmir'de bir üniversite hastanesinde çalışan 264 hemşire ile yapılmıştır. Veriler Hemşire Tanıtıcı Bilgi Formu, Bireysel İş Performansı Ölçeği (BİPÖ) ve Kaliteli Hemşirelik Bakım Ölçeği (KHBÖ) kullanılarak toplanmıştır. Veriler SPSS 26 programı ile analiz edilmiştir. SPSS 26.0 programında tanımlayıcı istatistikler, bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Gruplar arası farklılığın belirlenmesinde Pos Hoc Tukey Testi'nden yararlanılmıştır. Ölçeklerin iç tutarlılığı, Cronbach Alpha katsayısı ile hesaplanmıştır. Ölçek değişkenleri arasındaki ilişkiler Pearson korelasyon katsayısı ile incelenmiştir. Güven aralığı %95 olarak belirlenmiştir. İstatiksel açıdan anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak alınmıştır. Hemşirelerin bireysel iş performansı genel puan ortalamasının (50,27±9,83) yüksek düzeyde, kaliteli hemşirelik bakımı puan ortalamasının (160,29±20,10) ise çok yüksek düzeyde olduğu bulunmuştur. Hemşirelerin genel bireysel iş performansı algıları ile genel kaliteli hemşirelik bakımı algıları arasında (r: ,633) orta düzeyde, anlamlı ve pozitif yönde bir ilişkinin olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak hemşirelerin bireysel iş performansı algısı arttıkça kaliteli hemşirelik bakımına ilişkin algılarının da arttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the relationship between the performance of surgical nurses and the quality of nursing care. This study was cross-sectional and descriptive in design and was conducted with 264 nurses working at a university hospital in Izmir. Data were collected using the Nurse Demographic Information Form, the Individual Work Performance Scale (IWPS), and the Quality Nursing Care Scale (QNCS). Data were analyzed using the SPSS 26 program. Descriptive statistics, independent samples t-test, and one-way analysis of variance were used in the SPSS 26.0 program. The Post Hoc Tukey Test was used to determine the difference between groups. The internal consistency of the scales was calculated using the Cronbach Alpha coefficient. The relationships between scale variables were examined using the Pearson correlation coefficient. The confidence interval was set at 95%. The level of statistical significance was set at p<0.05. It was found that the nurses' individual work performance overall mean score (50.27±9.83) was high, while the quality nursing care mean score (160.29±20.10) was very high. A moderate, significant, and positive relationship (r: .633) was determined between nurses' perceptions of their overall individual work performance and their perceptions of overall quality nursing care. As a result, it was determined that as nurses' perceptions of their individual work performance increased, their perceptions of quality nursing care also increase.