University students' attitudes toward the teaching of global Englishes in a Turkish EMI context
Türkiye'de İngilizce eğitim veren bir üniversite bağlamında öğrencilerin küresel İngilizceler öğretimine yönelik tutumları
  1. Tez No: 1007144
  2. Yazar: NEHİR AKGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİRDEVS TİJEN AKŞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, açıklayıcı sıralı karma yöntem deseniyle, Türkiye'de İngilizce Ortamında Öğretim (EMI) bağlamında öğrenim gören öğrencilerin Küresel İngilizceler Dil Öğretimi'ne yönelik tutumlarını incelemektedir. Çalışma ayrıca, bu öğrencilerin tutumlarının yaş, İngilizce yeterlik düzeyi, öğrenim yılı ve İngilizcenin farklı çeşitlerine maruz kalma gibi değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını da araştırmaktadır. Veriler, anket (N = 269) ve bire bir yarı yapılandırılmış görüşmeler (N =15) yoluyla toplanmış; sırasıyla betimsel ve çıkarımsal istatistikler ile hibrit içerik analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, Küresel İngilizceler dil öğretimine genel olarak olumlu tutumlar, ancak ilgili sınıf içi uygulamalardan memnuniyetsizlik ve bu uygulamaların K-12 düzeyinde sınırlı bulunduğunu ortaya koymaktadır. Yaş, yeterlik düzeyi, öğrenim yılı ve maruz kalmanın artması gibi demografik değişkenlerin tutumlarda olumlu bir fark yarattığı bulunmuştur. Çalışma, öğrencilerin Küresel İngilizceler öğretimine ilişkin arzu edilen iletişimsel ihtiyaçlarını daha iyi karşılayabilmek için küresel İngilizceler farkındalığına sahip öğretim uygulamalarına duyulan gereksinimi vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study with a mixed-method explanatory sequential design investigates the attitudes of students who study in an EMI context in Türkiye towards global Englishes language teaching. The study also explores if these students' attitudes vary due to age, English proficiency level, year of study, and exposure to diverse varieties of English. Data are collected through a questionnaire (N = 269) and one-on-one semi-structured interviews (N = 15) were analyzed by descriptive and inferential statistics, and hybrid content analysis respectively. The findings reveal that students generally hold positive attitudes towards global Englishes language teaching despite expressing dissatisfaction with relevant classroom practices, which they perceive to be limited at the K-12 level. Demographic variables show variation in students' attitudes, indicating that attitudes differ by age, proficiency level, year-of-study, and exposure to English varieties. The study highlights the need for GELT-aware practices to better address the desired communicative needs of students with respect to the teaching of global Englishes.