How perceived access to finance, entrepreneuriallearning, perceived economic freedom, and priorstart-up experience shape entrepreneurial intention:A theory of planned behavior-based study in Djibouti
Finansa erişim algısı, girişimcilik öğrenimi, algılanan ekonomik özgürlük ve önceki girişim deneyiminin girişimcilik niyeti üzerindeki etkisi: Cibuti'de planlı davranış teorisine dayalı bir çalışma
  1. Tez No: 1007290
  2. Yazar: CHALINA ABDOUL MOUGIB ALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UFUK TÜREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ostim Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, Algılanan Finansmana Erişim, Girişimcilik Öğrenmesi, Algılanan Ekonomik Özgürlük ve Önceki Girişim (Start-up) Deneyimi gibi seçilmiş bağlamsal faktörlerin, Djibutililerin girişimcilik niyeti üzerindeki etkilerini incelemektedir. Çalışma, Planlı Davranış Teorisi'ni (Theory of Planned Behavior – TPB) genişleterek, teorinin temel yapıları olan girişimciliğe yönelik tutum, girişimciliği destekleyen öznel normlar ve girişimciliğe yönelik algılanan davranışsal kontrolü aracı (mediatör) değişkenler olarak modele dâhil etmektedir. Bu kapsamda çalışma, girişimcilik öğrenmesi ve algılanan ekonomik özgürlük değişkenlerini ölçmeye yönelik yeni geliştirilen ölçeklerin pilot geçerlik ve güvenirlik analizlerini raporlamakta ve söz konusu ölçeklerin tatmin edici düzeyde güvenirlik ve geçerlik sonuçları verdiğini ortaya koymaktadır. Ana araştırmada nicel araştırma deseni benimsenmiş ve veriler, çevrim içi anket yöntemi aracılığıyla 400 Djibutili katılımcıdan toplanmıştır. Önerilen hipotezleri ve değişkenler arasındaki doğrudan ve dolaylı (aracılık) ilişkileri test etmek amacıyla Yapısal Eşitlik Modellemesi (SEM) kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, Planlı Davranış Teorisi değişkenleri arasında girişimciliğe yönelik tutum ile girişimciliğe yönelik algılanan davranışsal kontrolün, Djibutililerin girişimcilik niyetini açıklamada en güçlü yordayıcılar olduğunu göstermektedir. Ayrıca, algılanan finansmana erişim, girişimcilik öğrenmesi, algılanan ekonomik özgürlük ve önceki girişim deneyiminin, girişimcilik niyeti üzerinde hem doğrudan hem de TPB aracı değişkenleri üzerinden dolaylı olarak anlamlı ve olumlu etkiler yarattığı tespit edilmiştir. Bu bağlamda çalışma, Ajzen'in (1991) önerdiği üzere, Planlı Davranış Teorisi'ni kritik bağlamsal değişkenlerle bütünleştirerek teoriye önemli bir katkı sunmakta ve Djibuti bağlamında girişimcilik niyetleri ve davranışlarının anlaşılmasına daha derinlemesine içgörüler sağlamaktadır. Uygulamalı açıdan bakıldığında ise bulgular, Djibuti'deki politika yapıcılar, eğitimciler ve kalkınma kurumları için önemli çıkarımlar sunmakta; finansmana erişim algısının güçlendirilmesi, girişimcilik eğitimi ve öğrenme süreçlerinin geliştirilmesi ve girişimciliği destekleyen elverişli bir ekonomik ortamın oluşturulmasının, girişimcilik niyetlerini artırmada kritik rol oynadığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis study examines the effects of selected contextual factors including perceived access to finance, entrepreneurial learning, perceived economic freedom, and prior start-up experience on entrepreneurial intention among Djiboutians, by extending the Theory of Planned Behavior (TPB) and applying its constructs as mediators namely attitude toward entrepreneurship, subjective norms supporting entrepreneurship, and perceived behavioral control toward entrepreneurship. This study reports the pilot validation of newly developed scales measuring entrepreneurial learning and perceived economic freedom, demonstrating satisfactory reliability and validity results. For the main study, a quantitative research design was applied, and data were collected from 400 Djiboutian respondents through an online survey. Structural equation modeling was employed to investigate the hypothesized relationships and mediation effects between the studied constructs. The findings reveal that, among the TPB variables, attitude toward entrepreneurship and perceived behavioral control toward entrepreneurship were the strongest predictors of Djiboutians' entrepreneurial intentions and that perceived access to finance, entrepreneurial learning, perceived economic freedom, and prior start-up experience significantly and positively influence entrepreneurial intention, both directly and indirectly through TPB mediators. Further, this study contributes to TPB by integrating critical contextual variables, as suggested by Ajzen (1991), thereby offering deeper insights into entrepreneurial intentions and behavior in the context of Djibouti. From a practical perspective, the results offer valuable implications for policymakers, educators, and development institutions in Djibouti, highlighting the importance of enhancing perception of financial accessibility, strengthening entrepreneurship education and learning, and cultivating an enabling economic environment to foster entrepreneurial intentions.