Fasiyal yumuşak doku kalınlıklarının yaş, cinsiyet ve vücut kitle indeksi ile ilişkisi: Konik ışınlı bilgisayarlı tomografi çalışması
Assessment of facial soft tissue thickness in relation to age, sex and body mass index: Cone-beam computed tomography study
  1. Tez No: 1007332
  2. Yazar: AYŞE HAYRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA İÇÖZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
Fasiyal yumuşak doku kalınlıklarına (FYDK) ilişkin veriler, adli yüz rekonstrüksiyonu başta olmak üzere; antropoloji, plastik ve maksillofasiyal cerrahi ile ortodonti alanlarında farklı amaçlarla kullanılmaktadır. Bu verilerin güvenilir biçimde elde edilmesi, yüz morfolojisinin doğru değerlendirilmesi ve bireysel farklılıkların ortaya konulması açısından önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı, konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) kullanılarak elde edilen FYDK ölçümlerinin yaş, cinsiyet ve vücut kitle indeksi (VKİ) ile ilişkisini değerlendirmek ve yüz rekonstrüksiyonu alanında kullanılabilecek nicel verilere katkı sağlamaktır. Çalışma kapsamında 252 yetişkin bireye ait KIBT görüntüleri retrospektif olarak incelenmiş; orta hat ve bilateral anatomik referans noktalarından FYDK ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Ölçümlerin güvenilirliği, gözlemci içi uyum analizi ile sınıf içi korelasyon katsayısı (SKK) kullanılarak değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler istatistiksel yöntemlerle analiz edilerek yaş, cinsiyet, VKİ ve sağ–sol yönlü farklılıklar açısından karşılaştırılmıştır. Çalışma bulgularına göre FYDK değerlerinin anatomik bölgelere göre belirgin farklılıklar gösterdiği saptanmıştır. En yüksek ortalama FYDK değerleri ektomolar² ve ektomolar2 bölgelerinde izlenmiş; ektomolar² noktasında ortalama kalınlık sağ ve sol tarafta sırasıyla 29,91 ± 3,76 mm ve 30,08 ± 3,70 mm, ektomolar2 noktasında ise 26,88 ± 3,46 mm (sağ) ve 26,95 ± 3,41 mm (sol) olarak ölçülmüştür. En düşük ortalama değerler rhinion (1,65 ± 0,53 mm) ve suborbital bölgelerinde (sağ: 5,48 ± 1,44 mm, sol: 5,54 ± 1,44 mm) saptanmıştır. Cinsiyet karşılaştırmalarında, lateral orbit noktası dışında, anlamlı fark saptanan tüm ölçüm noktalarında erkek bireylerde daha yüksek FYDK değerleri belirlenirken, lateral orbit bölgesinde kadın bireylerde istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksek değerler elde edilmiştir (p<0,05). Yaş ve VKİ ile FYDK arasında özellikle alt yüz bölgelerinde anlamlı pozitif ilişkiler bulunmuş; VKİ artışı ile pogonion, gonion, oklüzal hat ve ektomolar2 noktalarında belirgin kalınlık artışı izlenmiştir (p<0,001). Bilateral ölçümlerde sınırlı sağ–sol farklılıklar izlenmiş, yüzün genel simetrisinin korunduğu görülmüştür. SKK değerlerinin 0,884–0,993 aralığında bulunması, ölçümlerin yüksek düzeyde tekrarlanabilir ve güvenilir olduğunu göstermiştir (p<0,001). Sonuç olarak, bu çalışma KIBT temelli FYDK ölçümlerinin yaş, cinsiyet ve VKİ ile ilişkili morfolojik değişkenliğini ortaya koymakta ve yüz rekonstrüksiyonu uygulamalarında bireye özgü parametrelerin dikkate alınmasının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Data on facial soft tissue thickness (FSTT) are used for various purposes, primarily in forensic facial reconstruction, as well as in anthropology, plastic and maxillofacial surgery, and orthodontics. The reliable acquisition of these data is essential for accurate assessment of facial morphology and for identifying individual variability. The aim of this study was to evaluate the relationship between FSTT measurements obtained using cone-beam computed tomography (CBCT) and age, sex, and body mass index (BMI), and to contribute quantitative data applicable to facial reconstruction. CBCT images of 252 adult individuals were retrospectively analyzed. FSTT measurements were performed at midline and bilateral anatomical reference points. Measurement reliability was assessed using intra-observer agreement analysis with the intraclass correlation coefficient (ICC). The data were statistically analyzed and compared according to age, sex, BMI, and right–left differences. The results demonstrated that FSTT values varied markedly across anatomical regions. The highest mean FSTT values were observed at the ectomolar² and ectomolar2 regions. At the ectomolar² point, mean thickness values were 29.91 ± 3.76 mm on the right side and 30.08 ± 3.70 mm on the left side, while at the ectomolar2 point they were 26.88 ± 3.46 mm (right) and 26.95 ± 3.41 mm (left). The lowest mean values were recorded at the rhinion (1.65 ± 0.53 mm) and suborbital regions (right: 5.48 ± 1.44 mm; left: 5.54 ± 1.44 mm). In sex-based comparisons, males exhibited higher FSTT values at all measurement points with statistically significant differences except the lateral orbit. At the lateral orbit region, females showed statistically significantly higher values (p < 0.05). Significant positive associations were found between age, BMI, and FSTT, particularly in the lower facial regions. Increased BMI was associated with greater thickness at the pogonion, gonion, occlusal line, and ectomolar2 points (p < 0.001). Bilateral measurements revealed minimal right–left differences, indicating preserved facial symmetry. ICC values ranging from 0.884 to 0.993 confirmed excellent measurement reliability (p < 0.001). In conclusion, this study demonstrates that CBCT-based FSTT measurements exhibit morphological variability related to age, sex, and BMI, emphasizing the importance of considering individual-specific parameters in facial reconstruction applications.