La0.85na0.15mn1-xrux (x= 0.0, 0.1, 0.2, 0.3, 0.4, 0.5, 0.6, 1.0) perovskit manganit malzemelerinin yapısal, morfolojik ve manyetokalorik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of structural, morphological and magnetocaloric properties of la0.85na0.15mn1-xrux (x= 0.0, 0.1, 0.2, 0.3, 0.4, 0.5, 0.6, 1.0) perovskite manganite materials
  1. Tez No: 1007411
  2. Yazar: DİDAR ZİŞAN ÇİFÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN AYAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, optimum özelliklere sahip manyetik soğutucu malzeme arayışı kapsamında perovskit malzeme ailesinden olan La tabanlı La0.85Na0.15Mn1-xRuxO3 perovskit manganit bileşikleri x = 0.0, 0.1, 0.2, 0.3, 0.4, 0.5, 0.6 ve 1.0 formülüne bağlı olarak sol-jel yöntemi ile üretilmiş, Mn ile Ru iyonlarının yer değiştirmesinin üretilen malzemelerin yapısal, manyetik ve manyetokalorik özellikleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Üretilen malzemelerin kristal ve morfolojik yapıları incelenmiştir. Manyetik açıdan katkısız malzemenin 326 K manyetik faz geçiş sıcaklığı sergilediği artan Ru ile bu değerin yaklaşık 330 K civarında olduğu görülmüştür. Diğer yandan manyetik entropi değişim değerinin ise oldukça yüksek oranlarda olumsuz yönde etkilendiği ortaya konulmuştur. Malzemelerin ikinci dereceden manyetik faz geçişi sergilemeleri manyetik soğutma çevrimi açısından olumlu bir özellik olarak ön plana çıkmıştır. Oda sıcaklığının üzerinde ve histeresiz kayıpları düşük malzemeler olmaları açısından ilgi çekici manyetik soğutucu malzemeler olarak değerlendirilmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, within the scope of the search for magnetic cooler materials with optimal properties, La-based La0.85Na0.15Mn1-xRuxO3 perovskite manganite compounds x = 0.0, 0.1, 0.2, 0.3, 0.4, 0.5, 0.6, and 1.0, were produced using the sol-gel method. The effects of Mn and Ru ion substitution on the structural, magnetic, and magnetocaloric properties of the produced materials were investigated. The crystal and morphological structures of the produced materials were examined. It was observed that the magnetic phase transition temperature of the unmodified material was 326 K, and with increasing Ru, this value was approximately 330 K. On the other hand, it was found that the magnetic entropy change value was significantly negatively affected. The fact that the materials exhibit a second-order magnetic phase transition stands out as a positive feature in terms of magnetic cooling cycles. They were evaluated as interesting magnetic cooling materials due to their low hysteresis losses and the fact that they are above room temperature.