Kuzey Makedonya'da çokdilli ve çokkültürlü okullardaki öğretmen ve öğrencilerin çokdilliliğe-çokkültürlülüğe ilişkin tutumları
Attitudes of teachers and students toward multilingualism and multiculturalism in the multilingual and multicultural school contexts of North Macedonia
- Tez No: 964184
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Kuzey Makedonya'daki ilköğretim okullarında görev yapan öğretmenler ile bu okullarda öğrenim gören öğrencilerin çokdilli (plurilingual/multilingual) ve çokkültürlü (multicultural/intercultural) eğitim ortamlarına yönelik tutumlarını, dilsel yeterlik algılarını ve sosyokültürel yetkinlik düzeylerini karma yöntemle incelemektedir. Araştırma, Türkçe, Makedonca ve Arnavutça dillerinin eğitim dili olarak kullanıldığı bir bağlamda, dil politikaları ile sınıf içi uygulamalar arasındaki ilişkiyi çözümlemeye çalışmaktadır. Bu bağlamda hem öğretmen görüşmeleri hem öğrenci tutum ölçekleri üzerinden veri toplanmış; Açımlayıcı Faktör Analizi ve Cronbach's Alfa güvenirlik analizleriyle desteklenen ölçme araçları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This doctoral dissertation investigates the attitudes, linguistic self-efficacy perceptions, and sociocultural competencies of teachers and students in multilingual and multicultural primary schools in North Macedonia. The study employs a mixed-methods design to explore how individuals in educational settings where Turkish, Macedonian, and Albanian are used as languages of instruction perceive and engage with diversity. The research aims to identify both the general trends through quantitative tools (scales, surveys) and deeper insights through qualitative data (interviews and observations). It also examines the impact of language policy, ethnic diversity, and educational practices on classroom experiences and intergroup relations. Statistical analyses such as Exploratory Factor Analysis (EFA) and Cronbach's Alpha have been conducted to assess the validity and reliability of the instruments developed or adapted for this research. The findings aim to contribute to the development of inclusive and equity-oriented educational models in linguistically and culturally diverse contexts.