Jules Rouanet'in“El-Mûsîka'l- Arabiyye”adlı eserinin çeviri ve incelenmesi
The translatioon and analysis of the work named“El- Mûsîka'l-Arabi̇yye”of Jules Rouanet
- Tez No: 1007511
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Din Musikisi Bilim Dalı
Özet
El-Musîka'l-Arabiyye adıyla yayımlanmış olan eser, Fransız asıllı müzikolog Prof. Jules Rouanet tarafından“La Musique Arabe”başlıklı, orijinal adı“Encyclopédie De La Musique Et Dictionnaire Du Conservatoire”olan, Paris'te 1922 yılında yayınlanan“Müzik Ansiklopedisi ve Konservatuar Sözlüğü”adlı dergide yayımlanan makalesinin Prof. İskender Şelfûn tarafından Arapça'ya tercümesidir. Prof. Şelfûn, Arap musikisi ile ilgili kapsamlı bilgiler içeren bu makaleyi, Kahire'de 1927 yılında“Ravzat'ul-Belâbîli'l-Musîkiyye”adlı dergide iki cilt halinde yayınlanmıştır. Çalışmamızda ele almış olduğumuz eserin birinci cildinde Prof Rouanet, Arap musikisinin ortaya çıkışını İslam öncesi dönemden itibaren İslam sonrası ve günümüze kadarki gelişim sürecini incelemiştir. İkinci bölümünde ise yazar, erken dönem İslam toplumundaki meşhur mugannilerin biyografilerini özet şeklinde aktarmıştır. Rouanet'in eserini Arapçaya çeviren Prof. Şelfûn ise, yalnızca salt bir tercüme ile iktifa etmeyip, Rouanet'in tezlerine olan itirazlarını dipnotlarda güçlü bir şekilde ortaya koymuştur. Biyografileri ise çeşitli kaynaklardan iktibas ettiği tamamlayıcı bilgilerle daha doyurucu bir hale getirmiştir. Arap müziğinin ortaya çıkışı, müzik-aruz ilişkişi, Arap müziğinin erken dönemlerde notaya aktarılıp aktarılmadığına dair tartışmaların, erken dönem Arap mugannilerinin hayat hikayeleri ve anektodlarının yer aldığı eser tercüme edilmiş ve Arap musikisi ile ilgili araştırmalara katkıda bulunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The work published under the name of“El-Musîka'l-Arabiyye”is a translation of the arcticle titled“La Musique Arabe”into arabic by Prof. İskender Şelfûn. The original name of the article“La Musique Arabe”is“Encyclopédie De La Musique Et Dictionnaire Du Conservatoire”published in the journal“Music Encyclopedia and Conservatory Dictionary”in Paris in 1922 by French musicologist Prof Jules Rouanet. Professor Şelfun published his translation and assessments, which contains comprehensive information on Arab music, in two volumes in the journal“Ravzat'ul-Belâbîli'l-Musîkiyye”in Cairo in 1927. In the first volume of the work that we have discussed in our study, Prof Rouanet examined the emergence of Arabic music from the pre-Islamic period to the post-Islamic period and its development up to the present day. In the second volume, the author conveyed the biographies of famous mugannis (vocal performer) in early Islamic society in summary. Translating Rouanet's work into Arabic, Prof. Şelfûn, on the other hand, was not content with a mere translation, but strongly revealed his objections to Rouanet's thesis in the footnotes and also made the biographies more satisfying by enriching the content with complementary information he obtained from various sources In our study; The two volume:“El-Musîka'l-Arabiyye”by Prof Şelfun which includes the topics as; the emergence of Arab music, the relationship between music and prosody, the debates on whether Arab music was transferred to the notation in the early periods, the life stories and anecdotes of early Arab mugannis, is translated into Turkish and highlighted the history Arab music. It is hoped this study makes contributions to the researches on Arab music.