İşletmelerde insan kaynakları departmanının rolü ve insan kaynakları departmanına ilişkin algı
The role of the human resources department in organizations and perceptions of the human resources department
- Tez No: 1007518
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM DELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri İlişkiler ve İnsan Kaynakları Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada işletmelerde İnsan Kaynakları departmanının rolü ve diğer departman çalışanları üzerindeki algısı incelenmiştir. Departmanın yapısını açıklamadan önce bölümlendirme konusu geniş bir çerçevede araştırılmış, daha sonra büyük ölçekli işletmeleri oluşturan departmanlar tanımlanmıştır. İnsan Kaynakları departmanının işletme içerisindeki rolü, stratejik kararlarla olan ilişkisi ve departmana ilişkin algı incelenmiştir. İnsan Kaynakları departmanının zaman içerisinde kapsamının genişlemesi ve artan sorumlulukları, diğer departman çalışanlarının beklentilerini artırmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the role of the Human Resources Department in organizations and the perceptions of the department among employees of other departments. Before explaining the structure of the Human Resources Department, the concept of departmentalization is discussed within a broader framework, followed by an overview of the departments that constitute large-scale organizations. The role of the Human Resources Department within organizations, its relationship to strategic decision-making processes, and perceptions of the department are analyzed. The expanding scope and increasing responsibilities of the Human Resources Department over time have led to heightened expectations among employees in other departments.