İş sağlığı ve güvenliği çalışmalarının uygulanmasında insan kaynakları departmanının rolü: Otomotiv sektöründe bir araştırma
The role of human resources department occupational health and safety practices: A research in the automotive industry
- Tez No: 758825
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR KILKIŞ, DOÇ. DR. SELVER YILDIZ BAĞDOĞAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında işverenlerin/işletmelerin yükümlülükleri çerçevesinde İnsan Kaynakları Departmanlarının üzerine düşen görevler araştırılmıştır. Araştırma Bursa ilinde otomotiv sektöründe yer alan 4 işletmede gerçekleştirilmiştir. İSG çalışmalarında İnsan Kaynakları Departmanlarının aktif rolünü görmek amacıyla söz konusu işletmelerin departman müdürü veya yöneticileri ile mülakat yapılmıştır. Bu doğrultuda mevzuatta yer alan işveren yükümlülüklerinin çalışma hayatındaki uygulanışını incelemek ve değerlendirmek amaçlanmıştır. Araştırma sonucunda edinilen bilgiler kapsamında, söz konusu işletmelerde mevzuat hükümlerinin usulüne uygun şekilde yerine getirildiği ve İnsan Kaynakları Departmanlarının İSG uygulamalarının çoğunda doğrudan; bir kısmında ise dolaylı olarak yer aldığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the duties of the Human Resources Departments within the framework of the obligations of employers/enterprises within the scope of the Occupational Health and Safety Law No. 6331 were investigated. The research was carried out in 4 companies in the automotive sector in Bursa. In order to see the active role of the Human Resources Departments in OHS studies, interviews were conducted with the department manager or managers of the said enterprises. In this direction, it is aimed to examine and evaluate the implementation of employer obligations in the legislation in working life. Within the scope of the information obtained as a result of the research, it is stated that the legislation provisions are duly fulfilled in the mentioned enterprises and that in most of the OHS practices of the Human Resources Departments; It was concluded that some of them were indirectly involved.