Masal ve destanlarımız dersinde üretken yapay zekâ destekli etkinliklerle öğrencilerin kök değerleri içselleştirme süreci
The process of students' internalization of core values in the our tales and epic course course through generative artificial intelligence–supported activities
  1. Tez No: 1007519
  2. Yazar: MEHMET MİRAÇ SERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONGÜL TAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Masal ve Destanlarımız dersinde üretken yapay zekâ destekli etkinliklerle öğrencilerin kök değerleri içselleştirme süreçlerini geliştirmektir. Araştırma, eylem araştırması olarak plânlanmış ve yürütülmüştür. Araştırmanın uygulama süreci, 7. sınıf seviyesinde 28 öğrenci ile 7 hafta sürmüş ve süreç boyunca araştırmacı tarafından oluşturulan üretken yapay zekâ destekli 7 haftalık uygulama plânı kullanılmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda araştırmacı ders gözlem formları ve günlükleri, öğrenci günlükleri, üretken yapay zekâ destekli uygulama etkinlikleri, öğrenci ön görüşme ve son görüşme formları, komite günlükleri kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda ise“Ortaokul Öğrencilerinin Kök Değerleri İçselleştirme Düzeylerini Belirleme Envanteri”ile araştırmacı tarafından derse yönelik geliştirilen“Tutum Ölçeği”ön test ve son test olarak kullanılmıştır. Nitel verilerin incelenmesinde içerik analizi ve tematik analizden yararlanılmıştır. Ayrıca Nvivo paket programı kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde ise SPSS kullanılmıştır Nitel veri analizinden elde edilen bulgular, eylem grubunda yer alan öğrencilerin uygulanan öğretim süreci sonucunda derse yönelik olumlu tutum geliştirdiklerini ve kök değerlere ilişkin algılarının anlamlı biçimde desteklendiğini ortaya koymuştur. Elde edilen nicel bulgulara göre ise üretken yapay zekâ destekli uygulama etkinlikleri, eylem grubunda yer alan öğrencilerin kök değerleri içselleştirmesinde ve derse karşı tutumlarında anlamlı bir farklılık yaratmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to improve students' processes of internalizing core values through generative artificial intelligence–supported activities in the Our Tales and Epic course. The study was planned and conducted as an action research. The implementation process of the research lasted seven weeks with 28 seventh-grade students, and throughout the process, a seven-week generative artificial intelligence–supported implementation plan developed by the researcher was used. In the qualitative dimension of the study, the researcher's lesson observation forms and diaries, student diaries, generative artificial intelligence–supported implementation activities, and student pre-interview and post-interview forms were utilized. In the quantitative dimension of the study, the Inventory for Determining Middle School Students' Levels of Internalization of Core Values and the Attitude Scale developed by the researcher for the course were used as pre-tests and post-tests. Content analysis and thematic analysis were used in the examination of qualitative data. In addition, the NVivo software package was used. The SPSS was used for the analysis of quantitative data. The findings obtained from the qualitative data analysis revealed that, as a result of the implemented instructional process, students in the action group developed positive attitudes toward the course and that their perceptions of core values were meaningfully supported. According to the quantitative findings obtained, generative artificial intelligence–supported implementation activities created a significant difference in the internalization of core values and attitudes toward the course among students in the action group.