Robotik yardımlı laparoskopik abdominal cerrahilerde düşük akımlı ve minimal akımlı desfluran anestezisinin solunum parametreleri ve kan gazı ile karşılaştırması
Comparison of low-flow and minimal-flow desflurane anesthesia in terms of respiratory parameters and blood gas in robotic-assisted laparoscopic abdominal surgeries
- Tez No: 1007524
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL GÜVEN AYTAÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışma, Da Vinci S sistemi ile gerçekleştirilen robotik yardımlı aparoskopik abdominal cerrahilerde, düşük akımlı (1 lt/dk) ve minimal akımlı (0.5 lt/dk) desfluran anestezisi uygulamalarını; hemodinamik stabilite, solunum parametreleri ve maliyet etkinliği açısından karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Etik kurul onayı (NCT06520943) sonrası prospektif olarak planlanan çalışmaya ASA I-III risk grubunda 73 hasta dahil edilmiştir. Hastalar randomize edilerek Düşük Akımlı Anestezi (Grup D, n=36) ve Minimal Akımlı Anestezi (Grup M, n=37) olarak ikiye ayrılmıştır. Operasyon boyunca (T0-T7) invaziv hemodinamik veriler, solunumsal parametreler ve arteriyel kan gazı değerleri kayıt altına alınmıştır. Ayrıca hastaların anestezik gaz tüketimleri, perioperatif organ fonksiyonları ve klinik risk skorları (ARISCAT, Charlson) analiz edilmiştir. Bulgular: Gruplar arasında yaş ve boy açısından fark saptanmazken; Grup D'de VKİ ve ASA skorlarının daha yüksek olduğu görülmüştür (p<0.05). Hemodinamik veriler ve solunumsal parametreler açısından gruplar arasında klinik olarak anlamlı bir fark gözlenmemiş, her iki yöntemin de robotik cerrahi boyunca stabilite sağladığı saptanmıştır. Toplam desfluran tüketimi ise Grup M'de (68.62±11.67 ml), Grup D'ye (102.53±17.09 ml) oranla istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulunmuştur (p<0.001). Sodalime tüketimi ve taburculuk süreleri açısından gruplar benzer sonuçlar vermiştir. Sonuç: Minimal akımlı desfluran anestezisi, uzun süreli robotik abdominal cerrahilerde düşük akımlı teknik kadar güvenli ve etkindir. Yöntem, oksijenlenme ve ventilasyon parametrelerini korurken, anestezik gaz sarfiyatında sağladığı belirgin azalma ile hem ekonomik hem de çevresel açıdan üstünlük sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to compare low-flow (1 L/min) and minimal-flow (0.5 L/min) desflurane anesthesia during robotic-assisted laparoscopic abdominal surgeries in terms of hemodynamic stability, respiratory parameters, and cost-effectiveness. Methods: Following ethical approval (NCT06520943), this prospective study included 73 patients (ASA I-III). Patients were randomized into Low-Flow Anesthesia (Group D, n=36) and Minimal-Flow Anesthesia (Group M, n=37). Invasive hemodynamic data, respiratory parameters, and arterial blood gas values were recorded at predefined intervals (T0-T7). Additionally, anesthetic gas consumption, perioperatve organ functions, and clinical risk scores (ARISCAT, Charlson) were analyzed. Results: While no differences were found in age and height, Group D showed higher BMI and ASA scores (p<0.05). No clinically significant differences were observed in hemodynamic and respiratory parameters, indicating that both methods ensured stability throughout the surgery. Total desflurane consumption was significantly lower in Group M (68.62±11.67 mL) compared to Group D (102.53±17.09 mL) (p<0.001). Sodalime usage and discharge durations yielded similar results between the groups. Conclusion: Minimal-flow desflurane anesthesia is as safe and effective as the low-flow technique in prolonged robotic abdominal surgeries. While maintaining oxygenation and ventilation parameters, the method offers superior economic and environmental benefits due to the significant reduction in anesthetic gas consumption.