Hun-Bulgar dönemleri arası Kırım'da Türk varlığı
Turkish presence in Crimea between the Hun and Bulgar periods
- Tez No: 1007542
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ATAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
Özet
Kırım, Türk tarihi içerisinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Çeşitli Türk toplulukları için yurt vazifesi gören yarımada aynı zamanda uzun dönemler Türk hakimiyeti altında kalmıştır. Ancak bu önemine rağmen yarımadadaki Türk varlığının erken dönemleri yeteri kadar incelenmemiştir. Söz konusu durumun başlıca nedenlerinden biri, Türk varlığını ortaya koyan verilerin oldukça parçalı bir nitelik arz etmesidir. Bu nedenle çalışmada, Türk varlığına işaret eden doğrudan ve dolaylı verilerin derlenip değerlendirilmesi suretiyle Kırım'daki Türk varlığının erken dönemlerinin bütüncül bir çerçevede ortaya konulması hedeflenmiştir. Söz konusu verilerin değerlendirilmesi neticesinde de Hunların 370'lerden itibaren Doğu Avrupa yönündeki ilerleyişleri ile Büyük Bulgar Devleti'nin ortadan kalktığı devir arasındaki zaman aralığı çalışmamızın sınırları olarak belirlenmiştir. Bu amaçla çalışmanın ilk bölümünde, Hunların yarımadada ortaya çıkış sürecinden başlayarak yarımadadaki varlıkları, faaliyetleri ve bölgedeki diğer unsurlar üzerindeki etkileri ele alınmıştır. İkinci bölümde ise Göktürklerin Kırım'daki faaliyetleri ve etkileri ortaya konmuştur. Çalışmanın üçüncü bölümünde, ilk iki bölümde elde edilen bulgular da göz önünde bulundurularak Bulgar varlığı ele alınmıştır. Sonuç kısmı ise üç bölümde yapılan çıkarımlar doğrultusunda kaleme alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Crimea occupies a place of considerable significance within Turkic history. The peninsula served as a homeland for various Turkic communities and remained under Turkic rule for extended periods. Despite this importance, however, the early periods of the Turkic presence on the peninsula have not been examined sufficiently. This situation may largely be attributed to the markedly fragmentary nature of the available evidence pertaining to the Turkic presence on the peninsula. Accordingly, this study aims to present a holistic reconstruction of the early periods of Turkic presence in Crimea through a comprehensive evaluation of both direct and indirect evidence. On the basis of this evidentiary assessment, the chronological scope of the study has been defined as the period extending from the Hunnic expansion toward Eastern Europe beginning in the 370s to the era associated with the disintegration of Great Bulgaria. In accordance with this objective, the first chapter examines the emergence of the Huns in Crimea, addressing their presence on the peninsula, their activities, and their impact on other groups. The second chapter focuses on the activities and influence of the Göktürks in Crimea. The third chapter, informed primarily by the conclusions reached in the preceding chapters, investigates the Bulgar presence. The concluding section synthesizes the principal findings derived from these three chapters.