Singapur, Finlandiya ve Türkiye'nin fen bilgisi öğretmen yetiştirme sistemlerinin karşılaştırılması
A comparative analysis of science teacher education programmes in Singapore, Finland and Turkey
- Tez No: 1007557
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL CENGİZHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası ve Karşılaştırmalı Eğitim Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, TIMSS ve PISA gibi uluslararası değerlendirme programlarında istikrarlı başarı gösteren Singapur ve Finlandiya ile Türkiye'nin fen bilgisi öğretmen yetiştirme sistemlerinin; yüksek öğretim kurumlarına öğrenci seçimi, öğretmen eğitimi programının bileşenleri ve fen bilgisi öğretmenlerinin hizmet içi eğitim uygulamalarında ne gibi benzerlikler ve farklılıklar olduğunu ortaya koyacak şekilde karşılaştırmalı olarak incelenmesidir. Üç farklı ülkenin fen bilgisi öğetmeni yetiştirme sistemlerinin karşılaştırmalı olarak incelendiği bu nitel çalışmada, karşılaştırmalı eğitim araştırmalarında kullanılan yatay yaklaşım benimsenmiştir. Verilerin toplanması için doküman incelemesi yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak bir kontrol listesi oluşturulmuştur. Verilerin analizinde, dokümanlardaki verileri sistematik olarak kıyaslamaya olanak tanıyan; betimleme, yorumlama, yan yana getirme ve karşılaştırma aşamalarından oluşan Bereday Modeli izlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; adayların yükseköğretim programına seçim ve kabul süreçleri Finlandiya ve Singapur'da benzer, Türkiye'de ise farklı şekilde yürütülmektedir. Üç ülkenin öğretim programı ve ders içerikleri benzerlik göstermekle birlikte öğrenim süreleri ve mezuniyet koşulları farklılık göstermektedir. Üç ülke arasında öğretmenler için mesleki yeterliliğin nasıl değerlendirdiği konusunda farklılıklar bulunmaktadır ve bu bağlamda istihdam koşulları ve hizmetiçi eğitm süreçleri de farklılık göstermektedir. Araştırmadan elde edeilen sonuçlara göre Türkiye'de yükseköğrenime kabul aşamasında adaylar için mesleğe uygunluğu ölçen bilişsel olmayan ölçme araçlarının (mülakat, kişilik testi) kullanılması ve istihdam planlamasına yönelik olarak kontenjanlar uygulanması ile öğretmenlerin mesleki gelişimlerinin arttırılmasına yönelik teşvik edici uygulamalar düzenlenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to comparatively examine the science teacher training systems of countries that consistently perform well in TIMSS and PISA such as Singapore and Finland to Türkiye. The analysis of these countries was carried out under the following main topics: to reveal the similarities and the differences in student selection for higher education institutions, the components of teacher trainig programmes and in service traininng practices for science teachers. This qualitative study, which comparatively analyses the science teacher training systems of three different countries, adopts the horizontal approach use in comparative education research. Document analysis was conducted to collect data. A checklist was created as a data collection tool. In the data analysis process, the Bereday's Four- Step Model, which consists of description, interpretation, juxtaposition and comparision stages and allows for the systematic comprasion of data in the documents was followed. According to the research findings, the selection and admission processes for higher education programs are similar in Finland and Singapore, but different in Türkiye. While the curricula and course content of the three countries are similar, the duration of studies and graduation requirements differ. There are also differences in how professional competence is assessed for teachers among the three countries, and in this context, employment conditions and in-service training processes also differ. Based on the results of the research, it is recommended that in Turkey, non-cognitive assessment tools (interviews, inventory tests) be used to measure suitability for the profession during the higher education admission process, quotas be implemented for employment planning, and incentive programs be implemented to enhance the professional development of teachers.