Eş desteğinin doğum sonu dönemdeki kadınların cinsel işlevine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluati̇on of the effect of spousal support on sexual functi̇on of women i̇n the postpartum peri̇od
  1. Tez No: 1007617
  2. Yazar: SUNA ARAS ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP TEKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Tınaztepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırma eş desteğinin doğum sonu dönemdeki kadınların cinsel işlevi üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla planlanmıştır. Tanımlayıcı, kesitsel tipteki çalışmanın örneklem grubunu doğum sonu üçüncü ay ile bir yıl arasında olan 327 kadın oluşturmuştur. Araştırmanın verileri kişisel bilgi formu, Eş Destek Ölçeği, Kadın Cinsel İşlev Ölçeği ile yüz yüze toplanmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizleri SPSS 30 paket programında değerlendirilmiştir. Veri analizinde kategorik verilerin karşılaştırılmasında Spearman testi, bağımsız grupların gruplar arası karşılaştırılmasında ise Kruskal-Wallis ve Mann Whitney U testleri kullanılmış, anlamlılık p<0,05 düzeyinde değerlendirilmiştir. Çalışmaya katılan kadınların eş destek ölçek puan ortalamaları 64.73±17.32, kadın cinsel işlev puan ortalamaları 60,35 ±17,73 idi. Kadın cinsel işlevi alt boyutlarına baktığımızda istek 6,16 ±2,15, uyarılma 13,35 ±5,13, kayganlaşma 9,82 ±1,95, orgazm 10,84 ±4,01, doyum 6,91 ±2,21, ağrı 7,62 ±1,36 bulunmuştur. Üniversite mezunu, çalışan, geliri giderinden yüksek olan, çekirdek ailede yaşayan, ilk doğumu olan kadınların eş desteği puan ortalamaları anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur (p<0.05). Kadınların cinsel işlev puan ortalamaları sosyo-demografik ve obsetrik özellikleri ile değerlendirildiğinde, geniş ailede yaşayan, ilkokul mezunu olan, doğum sonu sağlık sorunu yaşayan, vajinal doğum yapan kadınların cinsel işlev puan ortalamalarının anlamlı düzeyde düşük olduğu saptanmıştır (p<0.05). Eş desteği ölçeği ile kadın cinsel işlev ölçeği arasında pozitif yönde yüksek düzeyde bir ilişki olduğu saptanmıştır (r=0.753; p=0.001). Çalışma sonuçları, doğum sonu dönemde eş desteğini düşük algılayan kadınların cinsel işlevlerinin de olumsuz etkilendiğini göstermektedir. Kadınlar için önemli bir uyum süreci olan doğum sonu dönemde eşlerin fiziksel ve duygusal desteği cinsel yaşamı da etkilemektedir. Bu nedenle gebelik ve doğum sonu sürecin tüm aşamalarında izlemlere ve eğitimlere eşlerin de katılımı desteklenmeli, babalar için eş desteğini güçlendirmek amacıyla eğitim programları oluşturulmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study was planned to evaluate the effect of partner support on the sexual function of women in the postpartum period. The sample group of this descriptive, cross-sectional study consisted of 327 women between the third month and one year postpartum. Data were collected face-to-face using a personal information form, the Partner Support Scale, and the Female Sexual Function Scale. Statistical analyses of the obtained data were performed using the SPSS 30 software package. In the data analysis, the Spearman test was used for comparing categorical data, and the Kruskal-Wallis and Mann Whitney U tests were used for comparing independent groups, with a significance level of p<0.05. The mean partner support scale score of the women participating in the study was 64.73±17.32, and the mean female sexual function score was 60.35±17.73. When we examined the sub-dimensions of female sexual function, we found that desire was 6.16 ±2.15, arousal 13.35 ±5.13, lubrication 9.82 ±1.95, orgasm 10.84 ±4.01, satisfaction 6.91 ±2.21, and pain 7.62 ±1.36. Women who were university graduates, employed, had incomes exceeding expenses, lived in nuclear families, and had their first child had significantly higher average scores for spousal support (p<0.05). When the average sexual function scores of women were evaluated in relation to their socio-demographic and obstetric characteristics, it was found that women living in extended families, those with primary school education, those experiencing postpartum health problems, and those who had vaginal births had significantly lower average sexual function scores (p<0.05). A high positive correlation was found between the spousal support scale and the female sexual function scale (r=0.753; p=0.001). The study results show that women who perceive low partner support in the postpartum period also experience negative effects on their sexual function. The physical and emotional support of partners during the postpartum period, a crucial adjustment time for women, also impacts their sexual lives. Therefore, partner participation in follow-up and education programs throughout all stages of pregnancy and the postpartum period should be encouraged, and educational programs should be created for fathers to strengthen partner support.