Çocuk acil servisinde hızlı ve güvenilirkilo tahmin yöntemlerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 1007633
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA KURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Acil Pediatri Bilim Dalı
Özet
Amaç: Acil servislerin temel özelliği, ani gelişen ve hızlı müdahale gereksinimi olan durumlara uygun tedavinin verileceği başvuru alanları olmalarıdır. Özellikle sarı ve kırmızı triyaj kategorisinde olan, hızla müdahale edilmesi gereken hastalarda uygun tedavinin yapılabilmesi için çocukluk yaş grubunda doğru kilonun bilinmesi çok önemli olduğundan; bu çalışmada doktor/ hemşire/ aile kilo tahmini, Broselow bandı ve Mercy yöntemi ile saptanan değerler hastanın ölçülen kilosu ile karşılaştırılmıştır. Hangi yöntemin daha uygun olduğunun belirlenmesi ve acil servisinin kalitesini arttırmak hedeflenmiştir. Gereç-Yöntem: Çalışmaya 15 Şubat 2024 – 30 Ağustos 2025 tarihleri arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Acil Servisi'ne başvuran hastalardan yeşil triyaj kodu almış olan 1 ay-13 yaş arasında 5031 hasta dahil edildi. Her hasta için ebeveyn, doktor ve hemşire kilo tahmini, Broselow bandı ile kilo aralığı, Mercy yöntemi kilo tahmini, hastanın gerçek kilosu, hasta boyu, vücut kitle indeksi, Z skoru bakıldı. Bulgular: Kilo tahmin yöntemleri doğruluk ve uyum ölçütleri açısından karşılaştırıldı. Doktor değerlendirmesinde Kappa katsayısının 0,81 olup; hem P10 (% 83,5) hem de P20 (% 86,5) değerlerinin diğer yöntemlere kıyasla en yüksek bulunması gerçek kiloya en yakın tahmini sağlayan yöntem olduğunu gösterdi. İkinci ve üçüncü sırada yer alan hemşire tahmini ve ebeveyn tahmininin sırasıyla Kappa değerleri ≈ 0,76 ve ≈ 0,74 idi. Hemşire ve ebeveyn tahmininin P10 ve P20 değerlerinin de sırasıyla % 79, % 82 ve % 77, % 84 olduğu belirlendi. Broselow bandının Kappa katsayısı ≈0,68 olup; P10 ve P20 değerleri sırasıyla % 73 ve % 79 idi. Mercy yöntemi Kappa katsayısı ≈ 0,43; P10 ve P20 değerleri sırasıyla % 50 ve % 62 idi. Bu değerleriyle Mercy yönteminin hem sistematik hem bireysel tahmin doğruluğu açısından en zayıf yöntem olduğu saptandı. Sonuç: Çocuk acil serviste kilo tahmin yöntemleri karşılaştırıldığında, Türk çocuklarında doktor kilo tahmini en yüksek uyum ve doğruluk değerleri ile gerçek kiloya en yakın yöntemi oluşturmuştur. Hemşire ve ebeveyn tahminleri kabul edilebilir doğruluk gösterirken, Broselow bandı orta düzeyde performans göstermiştir. Mercy yöntemi ise düşük uyum ve doğruluk oranları ile klinik açıdan en zayıf yöntem olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The fundamental characteristic of emergency departments is that they serve as points of care for conditions with sudden onset that require rapid intervention. In pediatric patients—particularly those classified as yellow or red triage categories who require urgent management—accurate knowledge of body weight is crucial to ensure appropriate treatment. Therefore, this study aimed to compare weight estimates obtained by physicians, nurses, and caregivers, as well as those derived from the Broselow Tape and the Mercy method, with the patient's measured body weight. The goal was to determine the most appropriate weight estimation method and thereby improve the quality of emergency department care. Materials and Methods: A total of 5,031 patients aged between 1 month and 13 years who were triaged as green and presented to the Pediatric Emergency Department of Ankara Bilkent City Hospital between February 15, 2024, and August 30, 2025, were included in the study. For each patient, caregiver-, physician-, and nurse-estimated weights, weight range determined by the Broselow Tape, weight estimated using the Mercy method, measured body weight, height, body mass index, and Z score were recorded. Results: Weight estimation methods were compared in terms of accuracy and agreement. Physician estimates demonstrated the highest agreement with measured weight, with a Kappa coefficient of 0.81 and the highest proportions within 10% (P10: 83.5%) and 20% (P20: 86.5%) of actual weight among all methods. Nurse and caregiver estimates ranked second and third, with Kappa values of approximately 0.76 and 0.74, respectively. Their P10 and P20 values were 79% and 82% for nurses, and 77% and 84% for caregivers. The Broselow Tape showed a Kappa coefficient of approximately 0.68, with P10 and P20 values of 73% and 79%, respectively, indicating moderate performance. The Mercy method demonstrated the lowest agreement and accuracy, with a Kappa coefficient of approximately 0.43 and P10 and P20 values of 50% and 62%, respectively, indicating that it was the weakest method in both systematic and individual weight estimation accuracy. Conclusion: When pediatric weight estimation methods were compared in the emergency department setting, physician estimation in Turkish children yielded the highest agreement and accuracy, providing the closest approximation to actual body weight. Nurse and caregiver estimates showed acceptable accuracy, while the Broselow Tape demonstrated moderate performance. The Mercy method, however, exhibited low agreement and accuracy and was identified as the weakest method from a clinical perspective.