Farklı biyoaktif dental materyaller ile mineye yapıştırılan ortodontik braketlerin bağlanma dayanımına ve minenin demineralizasyonuna etkisi
The effect of bond strength and enamel demineralization of orthodontic brackets bonded to enamel with different bioactive dental materials
- Tez No: 1007734
- Danışmanlar: PROF. DR. LEZİZE ŞEBNEM TÜRKÜN, PROF. DR. TİJEN PAMİR, PROF. DR. BANU DİNÇER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, yeni nesil biyoaktif restoratif materyallerin (Stela Automix, Activa BioActive Restorative ve Activa Presto) ortodontik braketlerin mineye bağlanma dayanımı üzerindeki etkisini ve braket çevresindeki demineralizasyonu önleme kapasitelerini, altın standart kabul edilen Transbond XT ile karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmada sığır alt keser dişleri kullanıldı. Bağlanma dayanımı testi için 64 örnek hazırlandı; hemen ölçüm ve 5000 döngülük termal yaşlandırma sonrası ölçüm olmak üzere iki alt gruba ayrıldı. Stela Automix (SDI, Avustralya) asitle pürüzlendirme yapılmadan kendi primeri ile dişe uygulanıp braket yerleştirildikten sonra kendiliğinden sertleşmeye bırakıldı. Activa BioActive Restorative, Activa Presto (Pulpdent, ABD) ve Transbond XT (3M Unitek, ABD) grupları ise asitle pürüzlendirme ve adeziv ajan uygulamasını takiben braketler yerleştirildi ve ışıkla polimerize edildi. Demineralizasyon analizi için 60 diş örneği üzerinde Featherstone'un pH döngü modeli uygulandı. 9 gün boyunca solüsyonlarda bekletilen örneklerin demineralizasyon derinlik ve alan ölçümleri stereo mikroskop (Carl Zeiss, Çin) ve ImageJ yazılımı ile gerçekleştirildi. Veriler ANOVA, Tukey, Paired t-testi, Wilcoxon ve Tamhane testleri ile analiz edildi (p<0.05). Bulgular: Stela Automix hem hemen (5.56 MPa) hem de termal döngü sonrası (5.35 MPa) en düşük bağlanma dayanımını gösterdi (p<0.05). En yüksek bağlanma dayanımı değerleri Activa BioActive Restorative grubunda elde edildi (hemen: 8.79 MPa; Termal döngü sonrası: 8.71 MPa). Termal yaşlandırma, Activa Presto grubunda bağlanma dayanımında istatistiksel olarak anlamlı bir düşüşe neden oldu (p<0.05) (hemen: 7.65 MPa; Termal döngü sonrası: 6.45 MPa). Transbond XT grubunda ise sırasıyla 7.44 MPa ve 7.03 MPa değerleri ölçüldü. Demineralizasyon derinliği açısından Activa BioActive (86.06 µm) ve Activa Presto (87.88 µm) en başarılı sonuçları verirken, en yüksek demineralizasyon derinliği Transbond XT grubunda saptandı (197.01 µm) (p<0.05). Demineralizasyon alan ölçümlerinde de Activa grupları (BioActive: 237,829 µm²; Presto: 210,680 µm²), kontrol grubu olan Transbond XT'ye (1,159,605 µm²) göre anlamlı derecede daha küçük demineralizasyon alanları sergiledi (p<0.05). Sonuç: Activa BioActive Restorative ve Activa Presto Transbond XT'ye benzer bağlanma dayanımı sunarken, Stela Automix'in bağlanma dayanımı yetersizdi. Demineralizasyon derinlikleri ve alanları bakımından Activa grubu materyaller sınırlı bir demineralizasyon gösterirken; Transbond XT hem braket etrafında hem de altında geniş demineralizasyon alanları sergiledi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to comparatively evaluate the effects of newgeneration bioactive restorative materials (Stela Automix, Activa BioActive Restorative, and Activa Presto) on the shear bond strength of orthodontic brackets to enamel and their capacity to prevent demineralization around brackets, in comparison to the gold standard Transbond XT. Materials and Methods: Bovine mandibular incisors were used in this study. For shear bond strength testing, 64 specimens were prepared and divided into two subgroups: immediate testing and testing after 5000 cycles of thermal aging. Stela Automix (SDI, Australia) was applied using its proprietary primer without acid etching and after bracket placement allowed to self-cure. In Activa BioActive Restorative, Activa Presto (Pulpdent, USA), and Transbond XT (3M Unitek, USA) groups, brackets were bonded following acid etching and adhesive application, and then lightcured. For demineralization analysis, the Featherstone pH cycling model was applied to 60 teeth. After immersion in solutions for 9 days, demineralization depth and area were measured using a stereomicroscope (Carl Zeiss, China) and ImageJ software. Data were analyzed using ANOVA, Tukey, paired t-test, Wilcoxon, and Tamhane tests (p <0.05). Results: Stela Automix exhibited the lowest shear bond strength values both immediately (5.56 MPa) and after thermal cycling (5.35 MPa) (p<0.05). The highest bond strength values were obtained in the Activa BioActive Restorative group (immediate: 8.79 MPa; after aging: 8.71 MPa). Thermal aging resulted in a statistically significant reduction in bond strength in the Activa Presto group (immediate: 7.65 MPa; after aging: 6.45 MPa) (p<0.05). In the Transbond XT group, bond strength values of 7.44 MPa and 7.03 MPa were recorded for immediate and thermally aged specimens, respectively. In terms of demineralization depth, Activa BioActive (86.06 µm) and Activa Presto (87.88 µm) demonstrated the most favorable results, whereas the greatest demineralization depth was observed in the Transbond XT group (197.01 µm) (p<0.05). Similarly, demineralization area measurements revealed that the Activa groups (BioActive: 237,829 µm²; Presto: 210,680 µm²) exhibited significantly smaller demineralized areas compared with the control group Transbond XT (1,159,605 µm²) (p<0.05). Conclusion: Activa BioActive Restorative and Activa Presto provided shear bond strength comparable to that of Transbond XT, whereas the bond strength of Stela Automix was considered inadequate. In terms of demineralization depth and area, the Activa materials demonstrated limited demineralization, while Transbond XT exhibited extensive demineralization areas both around and beneath the brackets.