The effect of pressure splints on lower extremity function in hemiplegic stroke patients
Hemiplejik İnme Hastalarında Alt Ekstremite Fonksiyonları Üzerine Basınç Atellerinin Etkisi
  1. Tez No: 1005044
  2. Yazar: OUSAMA MAARBANI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİÇEK GÜNDAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
Özet
Maarbani O (2025). Basınç Splintinin Hemiplejik İnme Hastalarının Alt Ekstremite Fonksiyonları Üzerine Etkisi. İstinye Üniversitesi, Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı. Yüksek Lisans Tezi. İstanbul. Bu çalışma, inme geçirmiş hemiplejik bireylerde basınç splintlerinin alt ekstremite üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Toplam 30 hasta, rastgele ve eşit şekilde deney grubu (DG) ve kontrol grubu (KG) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Tüm katılımcılar başlangıçta ve 6 haftalık müdahale dönemi sonrasında değerlendirildi. Fonksiyonel durum, Fonksiyonel Yürüme Sınıflandırması (FYS) ve Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçütü (FBÖ) ile; inme sonrası iyileşme düzeyi alt ekstremite için Brunnstrom Evreleri ve Fugl-Meyer Değerlendirmesi ile; spastisite, Modifiye Ashworth Skalası (MAS) ile; denge, Berg Denge Testi (BDT) ile performansa dayalı sonuçlar ise Beş Kez Otur-Kalk Testi ve Zamanlı Kalk-Yürü Testi ile değerlendirildi. Müdahale öncesinde gruplar demografik ve klinik açıdan benzerdi (p>0.05) ancak inme sonrası geçen süre DG için 5.33 ±4.030, KG için 2.07± 1.70 idi (p=0.022). Müdahale öncesinde, spastisite düzeyleri gruplar arasında anlamlı bir fark göstermiştir (p=0.040). Müdahale sonrasında, her iki grup da Fonksiyonel Ambulasyon Sınıflaması, Fugl-Meyer Değerlendirmesi–Alt Ekstremite Motor, Fugl-Meyer Değerlendirmesi–Alt Ekstremite Duyusal, Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçümü, Berg Denge Ölçeği, Beş Kez Otur-Kalk Testi ve Zamanlı Kalk ve Yürü Testi'nde anlamlı grup içi gelişmeler göstermiştir (p<0.05). Ancak, gruplar arası analiz, deney grubunun Fugl-Meyer Değerlendirmesi–Alt Ekstremite Motor ve Fugl-Meyer Değerlendirmesi–Alt Ekstremite Duyusal puanlarında kontrol grubuna kıyasla anlamlı derecede daha büyük gelişmeler elde ettiğini göstermiştir (p<0.05). Spastisite, denge, fonksiyonel bağımsızlık veya fonksiyonel performans ölçümlerinde gruplar arasında anlamlı bir fark gözlenmemiştir (p>0.05). Sonuç olarak, standart rehabilitasyona basınç atelinin dâhil edilmesi, inme sonrası hemiplejik hastalarda alt ekstremite motor ve duyu iyileşmesini artırabilir.
Özet (Çeviri)
Maarbani O (2025). The Effect of Pressure Splint on Lower Extremity Functions in Hemiplegic Stroke Patients. Istinye University, Institute of Graduate Education, Department of Physiotherapy and Rehabilitation. Master's Thesis. Istanbul. This study aimed to investigate the effects of using a pressure splint on lower extremity functions in patients with hemiplegia following stroke. A total of 30 patients were randomly assigned to either the experimental group or the control group (n=15 each). All participants were evaluated at baseline, immediately after the intervention period, and at follow-up. Functional status was assessed using the Functional Ambulation Classification and the Functional Independence Measure, stroke recovery was evaluated using the Brunnstrom Stages of Motor Recovery and the Fugl-Meyer Assessment for the lower extremity, spasticity was measured with the Modified Ashworth Scale, balance with Berg Balance Scale (BBS) and performance-based outcomes were assessed with the Five Times Sit-to-Stand Test and the Timed Up and Go Test. At baseline, there were no significant differences between the groups in demographic or clinical characteristics, except that the control group had a significantly longer time post-stroke (p=0.022). Before the intervention, spasticity levels showed a significant difference between groups (p=0.040). Following the intervention, both groups demonstrated significant within-group improvements in Functional Ambulation Classification, Fugl-Meyer Assessment–Lower Extremity Motor, Fugl-Meyer Assessment–Lower Extremity Sensory, Functional Independence Measure, Berg Balance Scale, Five Times Sit-to-Stand Test, and Timed Up and Go Test (p<0.05). However, between-group analysis indicated that the experimental group achieved significantly greater improvements in Fugl-Meyer Assessment–Lower Extremity Motor and Fugl-Meyer Assessment–Lower Extremity Sensory scores compared to the control group (p<0.05). No significant between-group differences were observed in spasticity, balance, functional independence, or functional performance measures (p>0.05). In conclusion, incorporating a pressure splint into standard rehabilitation may enhance lower extremity motor and sensory recovery in patients with hemiplegia following stroke.