The impact of AI literacy and anxiety on perceived AI contributions to audit quality
YZ okuryazarlığı ve kaygısının, denetim kalitesine YZ'nın katkıları üzerine algılanan etkisi
  1. Tez No: 1007767
  2. Yazar: HASAN HÜSEYİN SEVİMLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siber Güvenlik Bilim Dalı
Özet
Bu tez, kritik altyapı sektörlerinde görev yapan denetim ve güvence profesyonellerinin ve denetlenen çalışanların yapay zekâ (YZ) okuryazarlığı ve YZ kaygısı düzeylerinin, YZ'nın denetim kalitesine katkısına ilişkin algıları üzerindeki etkisini incelemektedir. Finans, enerji, telekomünikasyon ve kamu hizmetleri gibi sektörlerde çalışan katılımcılardan toplanan verilerle yürütülen bu nicel çalışmada, YZ Okuryazarlığı Ölçeği (AILS), YZ Kaygısı Ölçeği (AIAS) ve YZ'nın Denetim Kalitesine Algılanan Katkısı (AQC-Ext) ölçekleri kullanılarak yapısal ilişkiler test edilmiştir. Araştırma bulguları, YZ okuryazarlığının denetim kalitesine yönelik algılanan katkı üzerinde pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi olduğunu ortaya koyarken; YZ kaygısının bu algı üzerinde anlamlı bir doğrudan etkisi bulunmadığını ve okuryazarlık ile algılanan katkı arasındaki ilişkide düzenleyici (moderatör) bir rol oynamadığını göstermiştir. Elde edilen sonuçlar, yüksek riskli ve regüle edilen kritik altyapı sektörlerinde YZ entegrasyonunun başarısında ve teknolojinin denetim kalitesini artıracağı yönündeki inancın oluşmasında, bireysel kaygılardan ziyade teknik yetkinliğin ve okuryazarlığın belirleyici faktör olduğunu kanıtlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the impact of the artificial intelligence (AI) literacy and AI anxiety levels of audit and assurance professionals working in critical infrastructure sectors and their audited employees on their perceptions of AI's contribution to audit quality. Conducted as a quantitative study using data collected from participants working in sectors such as finance, energy, telecommunications, and public services, structural relationships were tested using the AI Literacy Scale (AILS), AI Anxiety Scale (AIAS), and AI's Perceived Contribution to Audit Quality (AQC-Ext) scales. The research findings reveal that AI literacy has a positive and statistically significant effect on the perceived contribution to audit quality; however, AI anxiety has no significant direct effect on this perception and does not play a moderating role in the relationship between literacy and perceived contribution. The results prove that technical competence and literacy, rather than individual anxiety, are the determining factors in the success of AI integration in high-risk and regulated critical infrastructure sectors and in the formation of the belief that the technology will improve audit quality.