Exploring the antagonistic role of Bacillus spp. for the management of Alternaria alternata and Fusarium spp. in sugar beet
Şeker pancarında Alternaria alternata ve fusarium türlerinin kontrolünde bacillus türlerinin antagonistik rolünün araştırılması
  1. Tez No: 1007768
  2. Yazar: SALAH OMAR F EBSHISH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KIVANÇ BİLECEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Şeker pancarı (Beta vulgaris L.) küresel şeker üretiminin yaklaşık %35'ini karşılamaktadır; ancak kök çürüklüğüne neden olan Fusarium spp. ve yaprak leke hastalığından sorumlu Alternaria spp. gibi fungal patojenler, verim ve şeker kalitesi açısından önemli tehditler oluşturmaktadır. Kimyasal pestisitlerin çevre ve insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri konusundaki artan kaygılar, biyolojik kontrole sürdürülebilir bir alternatif olarak olan ilgiyi artırmıştır. Bacillus türleri, bitki patojenlerine karşı sahip oldukları çeşitli inhibitör mekanizmalar nedeniyle en yaygın çalışılan biyokontrol ajanları arasında yer almaktadır. Bu tez çalışmasında, farklı ortamlardan izole edilen çeşitli Bacillus suşlarının biyokimyasal özellikleri ve antagonistik potansiyelleri değerlendirilmiştir. Bu suşların biyokimyasal karakterizasyonu kapsamında katalaz aktivitesi ve proteaz üretimi incelenmiş; fosfat çözünürleştirme ve kitinaz aktivitesi de ayrıca belirlenmiştir. Fusarium ve Alternaria alternata'ya karşı antagonistik aktivite, PDA ortamında çift kültür denemeleri aracılığıyla saptanmış; karşılaştırma amacıyla hidroliz indeksleri ve misel gelişim inhibisyon yüzdeleri hesaplanmıştır. Proteaz aktivitesi analizleri, bazı suşlarda 1,16 ile 2,65 arasında değişen hidroliz indeksleriyle kayda değer ekstraselüler enzimatik aktivite olduğunu ortaya koymuştur. Fosfat çözünürleştirme ve kitinaz aktivitesi testlerinde ise halo oluşumu gözlemlenmemiştir. Çift kültür denemeleri, test edilen 60 Bacillus suşunun 34'ünün Fusarium misel gelişimini inhibe ettiğini; bu suşların 10'unun ise Alternaria türlerine karşı da etkili olduğunu göstermiştir. Bu sonuçlar, tanımlanan Bacillus suşlarının şeker pancarındaki fungal hastalıkların biyolojik kontrolünde umut verici adaylar olduğuna işaret etmektedir. Pratik uygulamaya yönelik saha doğrulaması ve formülasyon geliştirme çalışmalarının yapılması ise hâlâ gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Sugar beet (Beta vulgaris L.) contributes approximately 35% of global sugar production; however, fungal pathogens such as Fusarium spp. causing root rot and Alternaria spp. responsible for leaf spot disease pose significant threats to yield and sugar quality. Growing concerns over the environmental and human health impacts of chemical pesticides have driven interest in biological control as a sustainable alternative. Bacillus species are among the most widely studied biocontrol agents due to their diverse inhibitory mechanisms against plant pathogens. This thesis study evaluated the biochemical properties and antagonistic potential of different Bacillus strains isolated from various environments. Biochemical characterization of these strains included catalase activity and protease production, while phosphate solubilization and chitinase activity were also assessed. Antagonistic activity against Fusarium and Alternaria alternata was determined through dual culture assays on PDA medium, with hydrolysis indices and mycelial growth inhibition percentages calculated for comparison. Protease activity analyses revealed notable extracellular enzymatic activity in several strains, with hydrolysis indices ranging from 1.16 to 2.65. No halo formation was observed for phosphate solubilization or chitinase activity. Dual culture assays demonstrated that 34 of 60 tested Bacillus strains inhibited Fusarium mycelial growth, of which 10 also exhibited activity against Alternaria species. These results suggest that the identified Bacillus strains are promising candidates for biocontrol of fungal diseases in sugar beet. Field validation and formulation development remain necessary for practical application.