Yemen'de yolsuzluk: Nedenleri ve çözüm önerileri
Corruption in Yemen: Causes and policy recommendations
- Tez No: 1007908
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF PUSTU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Yemen'de yolsuzluğun nedenlerini, toplumsal ve ekonomik sonuçlarını ve çözüm önerilerini kapsamlı biçimde ele almaktadır. Stratejik bir ticaret merkezi olarak önemli bir konuma sahip olmasına rağmen Yemen, uzun süredir iç savaşlar, mezhep çatışmaları, hızlı nüfus artışı ve yönetim zafiyetleriyle mücadele etmektedir. Bu durum, kamu kaynaklarının adil ve etkin kullanılmasını engellemiş, yolsuzluğun devlet kurumları ve toplumsal yapı içerisinde kökleşmesine neden olmuştur. Devlet politikalarındaki zayıflık, denetim eksikliği, dış yardımların siyasal çıkarlar doğrultusunda yönlendirilmesi ve kamu görevlilerinin hesap verebilirlik bilincinden uzak olması yolsuzluğu derinleştiren temel unsurlar olarak öne çıkmaktadır. Yolsuzluk, sadece bireysel menfaat sağlama aracı değil, aynı zamanda toplumsal değerlerin zayıflamasına yol açan bir mekanizma haline gelmiştir. Ülkenin coğrafi konumu ve zengin doğal kaynakları, yolsuzluk faaliyetlerinin uluslararası aktörler tarafından da yönlendirilmesine neden olmaktadır. Tüm bu unsurlar birlikte değerlendirildiğinde, Yemen'de yolsuzluğun yapısal ve sistematik bir sorun olduğu görülmektedir. Çalışmada yolsuzluğun sadece ekonomik değil, aynı zamanda sosyal ve ahlaki boyutları da değerlendirilmiş; bireylerin devlete olan güveninin azalması, toplumsal eşitsizliklerin artması ve kalkınma süreçlerinin sekteye uğraması gibi sonuçlar analiz edilmiştir. Bu kapsamda, kamu kurumlarında iç kontrol sistemlerinin güçlendirilmesi, şeffaf yönetim anlayışının benimsenmesi, yargı bağımsızlığının sağlanması ve toplumsal farkındalık kampanyalarının yaygınlaştırılması yönünde öneriler sunulmuştur. Eğitim politikalarının etik değerleri destekleyecek şekilde yeniden yapılandırılması da uzun vadeli bir önlem olarak önerilmektedir. Yolsuzluğun azaltılması için toplumsal bilincin güçlendirilmesi, hukuk sisteminin tarafsızlaştırılması ve kamu görevlilerinin sorumluluk bilincinin artırılması büyük önem taşımaktadır. Bu öneriler, Yemen'in sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşabilmesi için zorunlu adımlar olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study comprehensively examines the causes, social and economic consequences, and proposed solutions to corruption in Yemen. Despite its important position as a strategic trade center, Yemen has long struggled with civil wars, sectarian conflicts, rapid population growth, and administrative weaknesses. This has hindered the fair and effective use of public resources and allowed corruption to become ingrained within state institutions and the social fabric. Weak state policies, lack of oversight, the channeling of foreign aid for political gain, and public officials' lack of accountability stand out as key factors that exacerbate corruption. Corruption is not only a tool for individual gain but also a mechanism that undermines social values. The country's geographical location and rich natural resources lead to the manipulation of corrupt activities by international actors. When all these factors are considered together, it appears that corruption in Yemen is a structural and systemic problem. The study evaluates not only the economic but also the social and moral dimensions of corruption. Consequences such as decreased individual trust in the state, increased social inequalities, and the disruption of development processes were analyzed. In this context, recommendations were made to strengthen internal control systems in public institutions, adopt a transparent management approach, ensure judicial independence, and expand public awareness campaigns. Restructuring education policies to support ethical values is also recommended as a long-term measure. Strengthening public awareness, neutralizing the legal system, and increasing the sense of responsibility of public officials are crucial for reducing corruption. These recommendations are considered essential steps for Yemen to achieve its sustainable development goals.