Analysis of trilinear scalar coupling in the DFSZ model
DFSZ modelinde üçlü skaler kuplajın analizi
  1. Tez No: 1007952
  2. Yazar: ALTAR ÖZMENLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
Özet
Standart Model, doğadaki temel parçacık etkileşimlerini (yerçekimi hariç) açıklamasına rağmen, çeşitli kuramsal ve deneysel bulgular bu modelin tamamlanmış bir teori olmadığını göstermektedir. Standart Model'in en asgari bileşeni olan skaler sektörün genişletilmesiyle, henüz çözülememiş bazı temel problemlere çözüm getirmek mümkün olmaktadır. Bu tezde, Standart Model'e ek bir Higgs dubleti ve karmaşık bir skaler tekil alan eklenerek özellikle güçlü CP probleminin çözülmesi amaçlanmaktadır. Literatürde bu genişleme, DFSZ (Dine–Fischler–Srednicki–Zhitnitsky) modeli olarak adlandırılmaktadır. Bu genişlemenin bir sonucu olarak, kiral Peccei–Quinn simetrisinin kendiliğinden kırılmasıyla birlikte aksiyon olarak bilinen yeni bir sözde Nambu–Goldstone bozonu ortaya çıkmaktadır. Bu model tarafından öngörülen aksiyon, güçlü CP problemini doğal bir biçimde çözebileceği gibi aynı zamanda karanlık madde adayı olarak da görev yapabilmektedir. Aksiyon kütlesini belirleyen denklem türetilmekte ve modelin fenomenolojik sonuçları nümerik olarak incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Even though the Standard Model successfully describes the fundamental particle interactions in nature (except gravity) various theoretical and experimental findings indicate that it is an incomplete theory. By extending the scalar sector, which is the most minimal part of the Standard Model, it is possible to address unresolved problems. In this thesis, we aim to solve particularly the strong CP problem by extending the Standard Model with an additional Higgs doublet and a complex scalar singlet. In the literature, this extension is referred to as the DFSZ (Dine–Fischler–Srednicki–Zhitnitsky) model. As a consequence of this extension, a new pseudo-Nambu-Goldstone boson, known as the axion emerges from the spontaneous breaking of the chiral Peccei-Quinn symmetry. The axion introduced by this model may solve the strong CP problem naturally and may also serve as a dark matter candidate. The equation determining the axion mass is derived and the phenomenological implications of the model are investigated numerically.