Kliniğimizdeki prostat kanseri veri tabanımızın değerlendirilmesi ve istatistiksel analizi
Evaluation and statistical analysis of our clinic's prostate cancer database
- Tez No: 1007956
- Danışmanlar: PROF. DR. TALHA MÜEZZİNOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışma, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı'nda 2010–2024 yılları arasında prostat kanseri (PK) tanısı almış hastaların klinik ve patolojik verilerini retrospektif olarak değerlendirmeyi, hasta profili ile tanı ve tedavi yaklaşımlarının güncel literatürle uyumunu analiz etmeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Toplam 1719 hastaya ait demografik, biyokimyasal, görüntüleme ve patolojik veriler hastane bilgi sisteminden retrospektif olarak incelenmiştir. Tanı anındaki PSA düzeyi, yaş, MpMRG (PI-RADS), biyopsi ve radikal prostatektomi (RP) sonuçları, patolojik invazyon bulguları (PNI, LVI, ECE, SVI), PLND ve 3. ay PSA değerleri kaydedilmiştir. Sürekli değişkenler ortalama ± standart sapma olarak, kategorik değişkenler yüzde (%) olarak ifade edilmiştir. Gruplar arası karşılaştırmalarda uygun istatistiksel testler (Mann-Whitney U, Ki-kare(χ²), Spearman korelasyon) uygulanmıştır. p <0.05 anlamlı kabul edildi. Bulgular: Hastaların yaş ort alaması 66,1 ± 8,2 yıl, ortalama PSA değeri 27,7 ± 24,5 ng/mL'dir. Tanı anında PSA <10 ng/mL olan olguların oranı %54,4'tür. ISUP derecelerine göre dağılım sırasıyla ISUP 1: %24,4; ISUP 2: %26,7; ISUP 3: %17,3; ISUP 4: %5,2; ISUP 5: %26,4 olarak bulunmuştur. PSA düzeyi ile ISUP derecesi arasında anlamlı pozitif korelasyon saptanmıştır (ρ = 0,46; p <0,001). Yüksek ISUP gruplarında PNI, LVI, ECE ve SVI oranları belirgin biçimde artmıştır. RP uygulanan hastalarda LVI %31,7, PNI %35,8 oranında izlenmiştir. Tedavi sonrası 3. ay PSA'sı <0,2 ng/mL olan olguların oranı %84,6'dır. Sonuç: Bu geniş serili retrospektif analiz, PK tanı ve tedavi süreçlerinin kliniğimizde güncel kılavuzlarla büyük ölçüde uyumlu biçimde yürütüldüğünü göstermektedir. PSA ve ISUP dereceleriyle patolojik invazyon bulguları arasındaki güçlü ilişki, hastalık agresifliğinin biyolojik belirteçlerle yakından bağlantılı olduğunu ortaya koymuştur. Bulgular, risk temelli hasta yönetiminin önemini desteklemekte ve kliniğimiz verilerinin ulusal ölçekte referans niteliğinde katkı sağlayabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to retrospectively evaluate the clinical and pathological data of patients diagnosed with prostate cancer (PCa) at the Urology Department of Manisa Celal Bayar University Faculty of Medicine between 2010 and 2024, and to analyze the patient profile and treatment approaches in comparison with current literature and guideline recommendations. Materials and Methods: Data from 1719 patients were retrospectively reviewed using the hospital information system. Demographic, biochemical, imaging (mpMRI, PI-RADS), and pathological findings, including Gleason score, ISUP grade, perineural invasion (PNI), lymphovascular invasion (LVI), extracapsular extension (ECE), seminal vesicle invasion (SVI), lymph node status, and postoperative PSA values at 3 months were analyzed. Continuous variables were expressed as mean ± standard deviation, while categorical variables were summarized as percentages. Statistical analyses included the Mann–Whitney U, chi-square, and Spearman correlation tests, with significance set at p <0.05. Results: The mean age of patients was 66.1 ± 8.2 years, and the mean PSA level at diagnosis was 27.7 ± 24.5 ng/mL. PSA was below 10 ng/mL in 54.4% of cases. According to ISUP grading, the distribution was as follows: ISUP 1: 24.4%, ISUP 2: 26.7%, ISUP 3: 17.3%, ISUP 4: 5.2%, and ISUP 5: 26.4%. There was a significant positive correlation between PSA level and ISUP grade (ρ = 0.46; p <0.001). High-grade tumors showed a markedly higher frequency of PNI, LVI, ECE, and SVI. In radical prostatectomy specimens, PNI was observed in 35.8% and LVI in 31.7% of cases. At 3-month follow-up, 84.6% of patients had PSA <0.2 ng/mL. Conclusion: This large-scale retrospective analysis demonstrates that the diagnostic and therapeutic management of prostate cancer in our clinic is largely consistent with contemporary international guidelines. The strong association between PSA, ISUP grade, and pathological invasion markers highlights the biological correlation between tumor aggressiveness and histological severity.