Kedi sahiplerinden elde edilen veriler doğrultusunda kedilerin beslenme durumunun değerlendirilmesi
Assessment of the nutritional status of cats based on data obtained from cat owners
  1. Tez No: 1007968
  2. Yazar: MERVE GÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKAY AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Ankara ilinde yaşayan kedi sahiplerinin sosyo-demografik özelliklerini, kedi sahiplenme biçimlerini, besleme alışkanlıklarını ve mama tercihlerini etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma, anket temelli kesitsel bir çalışma olup, Ankara'da yaşayan ve en az bir kediye sahip 150 katılımcıdan elde edilen veriler üzerinden yürütülmüştür. Veriler SPSS paket programı kullanılarak analiz edilmiş; kategorik değişkenler sayı (n) ve yüzde (%), sürekli değişkenler ortalama ve standart sapma (Ort ± SS) ile özetlenmiştir. Bazı soruların çoklu yanıt içermesi ve eksik yanıtlar nedeniyle analizlerde kullanılan geçerli gözlem sayıları değişkenlik göstermiş, yüzdelik dağılımlar geçerli yanıtlar üzerinden hesaplanmıştır. Araştırma bulgularına göre katılımcıların büyük çoğunluğu genç ve orta yaş grubunda olup üniversite mezunudur. Kedilerin önemli bir kısmının sokaktan veya yakın çevre aracılığıyla sahiplenildiği ve büyük çoğunluğunun kısırlaştırılmış olduğu belirlenmiştir. Beslenme alışkanlıkları incelendiğinde, katılımcıların ağırlıklı olarak kuru mama veya kuru–yaş mama kombinasyonu kullandığı, ev yapımı besin kullanımının ise sınırlı düzeyde olduğu saptanmıştır. Mama tercihini etkileyen faktörler arasında kedinin mamayı sevmesi, ürünün tazeliği, marka güvenilirliği ve veteriner hekim önerisi öne çıkmaktadır. Fiyat faktörünün ise katılımcılar arasında daha dengeli bir dağılım gösterdiği belirlenmiştir. Ayrıca mama değişikliklerinin çoğunlukla sağlık sorunları veya kedinin mamayı reddetmesi nedeniyle yapıldığı saptanmıştır. Katılımcıların önemli bir kısmının yapay katkı maddelerinden kaçındığı, buna karşılık tahıllar ve et yan ürünlerinden kaçınma oranlarının daha düşük olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, kedi sahiplerinin mama tercihlerini belirlerken kedinin beğenisi, sağlık durumu, veteriner hekim önerileri ve ekonomik faktörleri birlikte değerlendirdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the socio-demographic characteristics of cat owners living in Ankara, their cat adoption practices, feeding habits, and the factors influencing cat food preferences. The research was designed as a cross-sectional survey study and carried out using data obtained from 150 participants living in Ankara who owned at least one cat. The data were analyzed using the SPSS statistical package. Categorical variables were summarized as frequency (n) and percentage (%), while continuous variables were expressed as mean ± standard deviation (Mean ± SD). Due to multiple-response questions and missing data, the number of valid observations varied across variables, and percentage distributions were calculated based on valid responses. According to the findings, the majority of participants were young and middle-aged and had a university degree. A significant proportion of cats were adopted from the street or through acquaintances, and most of them were neutered/spayed. In terms of feeding habits, participants predominantly used dry food or a combination of dry and wet food, while the use of homemade food was limited. Among the factors affecting food preference, the cat's acceptance of the food, product freshness, brand reliability, and veterinary recommendation were prominent. The effect of price showed a more balanced distribution among participants. Additionally, food changes were mostly made due to health problems or the cat rejecting the food. A considerable proportion of participants reported avoiding artificial additives, whereas avoidance rates for grains and meat by-products were lower. In conclusion, cat owners consider multiple factors such as the cat's preference, health status, veterinary recommendations, and economic conditions when selecting cat food.