Çocukluk çağı akut lösemi tanısı alan hastalarda yoğun bakım ünitesinde tromboz sıklığı
Frequency of thrombosis in the intensive care unit among children diagnosed with acute leukemia
- Tez No: 1008119
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL AKPINAR TEKGÜNDÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
ÇOCUKLUK ÇAĞI AKUT LÖSEMİ TANISI ALAN HASTALARDA YOĞUN BAKIM ÜNİTESİNDE TROMBOZ SIKLIĞI Amaç: Bu çalışma, çocukluk çağı akut lösemisi tanısı alarak yoğun bakım ünitesine yatırılan hastalarda tromboz insidansını belirlemeyi, risk faktörlerini değerlendirmeyi ve bu doğrultuda klinik izlem ve önleyici stratejilere katkı sunmayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntemler: Çalışma için Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan E-96317027-514.10-282371195 sayılı kararı ile onay alınmıştır. Prospektif kesitsel bir çalışmadır. Bulgular: Çalışmaya 464 akut lösemi dahil hastası edilmiştir. Hastaların 375'i (%80,8) ALL, 89'u (%19,2) AML tanısı almıştır ve %42 (n=194) kız, %58 (n=270) erkektir. Hastaların yaş ortalaması 6,994,67 yıl olarak saptanmıştır. Hastaların tanı anında orta risk grubunda 276 hasta (%59,5), standart risk grubu 138 hasta (%29,7) yüksek risk grubunda ise 50 (%10,8) hasta saptanmıştır. Hastaların PICU'ya yatış oranı %26,9 (n=125) saptanmıştır. PİCU'da yatarken tromboz tanısı alan 35 (%7,5) saptanmıştır ve en sık gözlenen semptomlar şişlik ve ısı artışı (%60), ve nöbet (%14,3) olmuştur. Trombozun en sık görüldüğü bölgeler alt ekstremite (%30,6), kardiyak (%27,8), üst ekstremite (%25) ve kranial bölgeler (%22,2) olmuştur. Hastaların %45,7'sinde CVP hiç açılmamışken, %34,3'ünde femoral, %20'sinde jugular/subklavian yerleşim tercih edilmiştir. Bununla birlikte, toplam 19 hastada (%54,3) CVP açıldığı bildirilmiştir. CVP açılan her hastada tromboz saptanmıştır. AML ile ALL arasında risk grubu (p=0,001) ve Enoksaparin sodyum (0,028) kullanımı yönünden istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır. Sonuçlar: Sonuç olarak, pediatrik akut lösemi hastalarında özellikle yoğun bakım sürecinde tromboz gelişimi ciddi ve mortalite ile ilişkili bir komplikasyondur. Erken risk tanımlaması ve yakın izlem stratejileri, hasta prognozunun iyileştirilmesinde kritik rol oynayabilir.
Özet (Çeviri)
FREQUENCY OF THROMBOSIS IN THE INTENSIVE CARE UNIT AMONG CHILDREN DIAGNOSED WITH ACUTE LEUKEMIA Aim: This study aims to determine the incidence of thrombosis in pediatric patients diagnosed with acute leukemia who were admitted to the intensive care unit, to evaluate associated risk factors, and to contribute to clinical monitoring and preventive strategies accordingly. Materials and Methods: Approval for the study was obtained from the Clinical Research Ethics Committee of Başakşehir Çam and Sakura City Hospital with decision number E-96317027-514.10-282371195 This was a prospective cross-sectional study. Results: A total of 464 patients with acute leukemia were included in the study. Of these, 375 (80.8%) were diagnosed with ALL and 89 (19.2%) with AML; 42% (n=194) were female and 58% (n=270) were male. The mean age of the patients was 6.99 ± 4.67 years. At diagnosis, 276 patients (59.5%) were classified as intermediate risk, 138 (29.7%) as standard risk, and 50 (10.8%) as high risk. The rate of PICU admission was 26.9% (n=125). Thrombosis was diagnosed in 35 patients (7.5%) during PICU stay. The most common symptoms were swelling and increased local temperature (60%) and seizures (14.3%). The most frequent anatomical locations of thrombosis were the lower extremities (30.6%), cardiac region (27.8%), upper extremities (25%), and cranial region (22.2%). In 45.7% of patients, no central venous catheter (CVC) was inserted, while femoral placement was preferred in 34.3% and jugular/subclavian placement in 20%. Overall, CVC was inserted in 19 patients (54.3%), and thrombosis was detected in all patients with CVC placement. Statistically significant differences were found between AML and ALL in terms of risk group distribution (p=0.001) and enoxaparin sodium use (p=0.028). Conclusion: In conclusion, thrombosis in pediatric patients with acute leukemia, particularly during the intensive care period, is a serious complication associated with increased mortality. Early risk identification and close monitoring strategies may play a critical role in improving patient prognosis.