Hukuki düzenlemelerde toplumsal cinsiyet eşitliğinin bir görünümü olarak ebeveyn izni
Parental leave as a reflection of gender equality in legal regulations
- Tez No: 1008152
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI TOPUKCU İDUĞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR KONUK SOMMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Toplumsal cinsiyet, bireylere toplum tarafından yüklenen roller, beklentiler ve davranış biçimleridir. Bu bağlamda tez çalışması, toplumsal cinsiyet rollerinin hukuk sistemi içeresindeki varlığının en görünür örneklerinden birisi olan bakım emeğini, ebeveyn izin politikaları doğrultusunda ele almaktadır. Tez çalışması, ebeveyn izni politikalarının toplumsal cinsiyet eşitliği perspektifiyle değerlendirilmesini ve bu politikaların hukuki gerekliliğini eleştirel bir çerçevede incelemeyi amaçlamaktadır. Bu kapsamda, toplumsal cinsiyet ve ilişkili kavramlar; hukuk ve toplumsal cinsiyet ilişkisi incelenmektedir. Ebeveynlere yönelik izin türleri kavramsal olarak açıklanmakta; bu izinlerin uluslararası, bölgesel ve yerel düzeydeki hukuki çerçevesi, iyi örnek uygulamaları ve toplumsal cinsiyet perspektifli yargı kararları analiz edilmektedir. Bakım emeğinin toplumsal cinsiyet rolleri çerçevesinde eşitsiz dağılımı incelenerek, kadınların istihdamda sürdürülebilir varlığını ve erkeklerin bakım sorumluluğuna katılımını teşvik eden politikaların önemi vurgulanmakta ve insan hakları hukuku bakımından devletlerin yükümlülüğü tartışılmaktadır. Böylece toplumsal cinsiyet eşitliği perspektifli ebeveyn izni politikalarının toplumsal ve hukuksal gerekliliği temellendirilmektedir. İlgili tez çalışması, ebeveyn izni politikalarının hem sosyal politika aracı olarak hem de toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamaya yönelik dönüştürücü bir hukuki mekanizma olarak değerlendirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Gender refers to the roles, expectations, and behavioral patterns that society assigns to individuals. In this context, the thesis focuses on care work—one of the most visible manifestations of gender roles within the legal system—and examines it in relation to parental leave policies. The study aims to critically analyze parental leave policies from a gender equality perspective and to explore their legal necessity. In this context, gender and related concepts, as well as the relationship between law and gender, are examined. The types of parental leave are conceptually defined, and the legal frameworks of these leaves at international, regional, and national levels, along with best practices and gender-sensitive judicial decisions, are analyzed. The unequal distribution of care work within gender roles is discussed, emphasizing the importance of policies that promote women's sustainable participation in employment and encourage men's involvement in care responsibilities. Finally, the obligations of states under human rights law are highlighted. Ultimately, the thesis establishes the social and legal necessity of parental leave policies informed by a gender equality perspective. It argues that such policies should be recognized both as instruments of social policy and as transformative legal mechanisms for achieving substantive gender equality.