Romantik ilişkisi olan üniversite öğrencilerinde nesne ilişkileri ve gerçeği değerlendirme ile psikolojik zihinlilik arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between object relations, reality testing, and psychological mindedness in university students in romantic relationships
  1. Tez No: 1008153
  2. Yazar: AHMET ONUR CAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BENGÜ BERKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, romantik ilişkisi olan üniversite öğrencilerinde nesne ilişkileri ve gerçeği değerlendirme ile psikolojik zihinlilik arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel model kullanılmıştır. Çalışmanın evrenini, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)'nin başkenti olan Lefkoşa'da bulunan bir üniversitede aktif olarak öğrenim gören bireyler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise romantik ilişkisi olan, 18-34 yaş aralığında 261'i kadın, 117'si erkek olmak üzere toplam 378 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmada katılımcılardan veri toplamak amacıyla Demografik Bilgi Formu, Bell Nesne İlişkileri ve Gerçeği Değerlendirme Ölçeği (BORRTİ) ve Psikolojik Zihinliliğin Dengelenmiş Dizini Ölçeği (PZDD) kullanılmıştır. Ölçeklerden elde edilen verilerin istatistiksel analizi ve yorumlanması için IBM SPSS 25.0 programı kullanılmıştır. Araştırmada, bağımsız örneklem t testi, ANOVA testi ve Pearson korelasyon testi kullanılmıştır. Yapılan korelasyon analizleri sonucunda nesne ilişkileri ve gerçeği değerlendirme alt boyutları ile psikolojik zihinlilik arasında anlamlı ve negatif bir ilişki bulunmuştur. Nesne ilişkileri ve gerçeği değerlendirme alt boyutları ile içgörü alt boyutları arasında anlamlı ve negatif bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca, yabancılaşma ve sosyal yetersizlik alt boyutları ile ilgi alt boyutu arasında anlamlı ve negatif bir ilişki bulunmuştur. Bu doğrultuda, nesne ilişkileri ve gerçeği değerlendirme alt boyutlarında görülen bozulmaların, bireylerin psikolojik zihinlilik kapasiteleri üzerinde olumsuz etkiler yarattığı söylenebilmektedir. Bu nedenle, bireylerin psikolojik zihinlilik düzeylerinin değerlendirilmesinde, erken dönem ilişkisel deneyimlerin de incelenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between object relations, reality testing, and psychological mindedness among university students who are currently in romantic relationships. The study used a correlational model from quantitative research methods. The study population consisted of students actively enrolled at a university located in Nicosia, the capital of the Turkish Republic of Northern Cyprus (TRNC). The sample comprised a total of 378 participants aged between 18 and 34, including 261 women and 117 men, all currently in romantic relationships. Data were collected using the Demographic Information Form, the Bell Object Relations and Reality Testing Inventory (BORRTI), and the Balanced Index of Psychologica Mindedness (BIPM). The statistical analysis and interpretation of the data were carried out using IBM SPSS 25.0. Independent samples t-test, ANOVA, and Pearson correlation analysis were employed in the study. Correlation analyses revealed a significant negative relationship between the subdimensions of object relations and reality testing and psychological mindedness. Similarly, significant negative correlations were found between the subdimensions of object relations/reality testing and the insight subdimension of psychological mindedness. Additionally, alienation and social incompetence subdimensions were negatively correlated with the interest subdimension. These findings suggest that impairments in object relations and reality testing may have adverse effects on individuals' capacity for psychological mindedness. Accordingly, it is recommended that early relational experiences also be examined when evaluating individuals' psychological mindedness levels.