Standardize edilmiş intraoral fotoğraflar ve radyolojik görüntüler kullanılarak yapay zeka destekli oluşturulan ortodontik tanının değerlendirilmesi
Evaluation of artificial intelligence-assisted orthodontic diagnosis using standardized intraoral photographs and radiological images
  1. Tez No: 1008313
  2. Yazar: HARUN BAYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL GÜLEÇ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, yapay zeka tabanlı büyük dil modellerinin ortodontik tanı parametrelerini değerlendirme performansını ortodonti uzmanlarının değerlendirmeleri ile karşılaştırmak ve modellerin farklı zamanlarda verdikleri yanıtların tutarlılığını incelemektir. Çalışmaya ortodontik kayıtları eksiksiz olan 51 hasta dahil edilmiştir. Her hasta için standardize edilmiş intraoral fotoğraflar, panoramik radyografiler ve lateral sefalometrik radyografiler kullanılmıştır. Hastalar; overjet, overbite, mandibular ve maksiller çapraşıklık, oral hijyen gibi 19 parametre açısından değerlendirilmiştir. Altın standart değerlendirme ortodonti uzmanları tarafından yapılmıştır. Aynı hasta verileri ChatGPT-4o, Google Gemini 2.5 Pro ve Claude Opus 4 yapay zeka modellerine sunulmuş ve aynı parametreleri değerlendirmeleri istenmiştir. Yapay zeka modellerine aynı vakalar 48 saat aralıklarla üç farklı zaman diliminde tekrar sorgulatılmıştır. Ortodontist değerlendirmeleri ile yapay zeka modellerinin sonuçları arasındaki uyum ve modellerin kendi içindeki yanıt tutarlılığı istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Analizlerde tanımlayıcı istatistikler ve Cohen's kappa katsayısı kullanılmıştır. Sonuçlar, yapay zeka modellerinin bazı ortodontik parametrelerde ortodontist değerlendirmeleri ile uyumlu sonuçlar verebildiğini, ancak uyum düzeyinin parametreye göre değişkenlik gösterdiğini ortaya koymuştur. Ayrıca modellerin farklı zamanlarda verdikleri yanıtların tutarlılığının da parametreler arasında değiştiği belirlenmiştir. Yapay zeka sistemleri ortodontik tanıda yardımcı araç olarak potansiyel göstermektedir; ancak klinik karar verme sürecinde güvenilir şekilde kullanılabilmeleri için daha ileri doğrulama çalışmalarına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the performance of artificial intelligence–based large language models in evaluating orthodontic diagnostic parameters with the assessments of orthodontists and to investigate the consistency of the responses provided by these models at different time intervals. A total of 51 patients with complete orthodontic records were included in the study. Standardized intraoral photographs, panoramic radiographs, and lateral cephalometric radiographs were used for each patient. Patients were evaluated according to 19 parameters, including overjet, overbite, mandibular and maxillary crowding, and oral hygiene. The gold standard evaluation was performed by orthodontists. The same patient data were presented to ChatGPT-4o, Google Gemini 2.5 Pro, and Claude Opus 4, and the models were asked to assess the same parameters. Each artificial intelligence model was queried with the same cases three times at 48-hour intervals. The agreement between orthodontist assessments and AI model outputs, as well as the internal consistency of the models across different time points, was statistically analyzed. Descriptive statistics and Cohen's kappa coefficient were used for statistical analysis. The results indicated that AI models were able to produce results comparable to orthodontist evaluations for some orthodontic parameters; however, the level of agreement varied depending on the parameter. In addition, the consistency of the responses provided by the models across different time points also varied among parameters. Artificial intelligence systems show potential as supportive tools in orthodontic diagnosis; however, further validation studies are required before they can be reliably integrated into clinical decision-making.