Mikroenkapsül balık yağı ile zenginleştirilmiş fındık kremalarının depolama boyunca duyusal, fiziksel ve kimyasal kalite değişimlerinin incelenmesi
The investigation of sensory, physical, and chemical quality changes of hazelnut creams enriched with microencapsulated fish oil during storage
  1. Tez No: 1008401
  2. Yazar: SERPİL ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR TOKUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada mikroenkapsülasyon teknolojisi kullanılarak balık yağının fındık kreması matrisi içerisine fonksiyonel bileşen olarak entegrasyonu ve depolama süresince ürün kalitesi üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Ticari balık yağları dondurarak kurutma yöntemiyle mikroenkapsüllenmiş ve toplam 80 mg EPA + DHA/100 g ürün içerecek şekilde sütlü ve kakaolu fındık kremalarına ilave edilmiştir. Kontrol grubu olarak mikroenkapsül balık yağı içermeyen örnekler kullanılmıştır. Kapsülleme aşamasında farklı duvar materyalleri ve yöntemler karşılaştırılmış; en yüksek kapsülleme etkinliğinin arabik gam ve kitosan kullanılarak gerçekleştirilen çift kaplama yönteminde (%81,90 ± 3,37) elde edildiği belirlenmiştir. Mikroenkapsülasyon sonrası balık yağının yağ asidi kompozisyonunda önemli bir kayıp gözlenmemiş; FFA (%0,77), PV (3,51 meq O₂/kg) ve TBA (0,51 mg MDA/kg) değerlerinin kabul edilebilir sınırlar içerisinde olduğu belirlenmiştir. Depolama sonunda sütlü matriste FFA %0,73, PV 6,40 meq O₂/kg ve TBA 0,63 mg MDA/kg; kakaolu matriste ise FFA %0,52, PV 5,11 meq O₂/kg ve TBA 0,56 mg MDA/kg olarak tespit edilmiştir. Mikroenkapsülasyonun EPA ve DHA gibi oksidasyona duyarlı omega-3 yağ asitlerinin korunmasına katkı sağladığı ve PUFA içeriğini artırarak ω-6/ω-3 oranını iyileştirdiği belirlenmiştir. Duyusal analizlerde depolama süresine bağlı olarak özellikle koku ve lezzet puanlarında azalma gözlenmiş ancak tüm örneklerin 4. ay sonunda tüketici kabul sınırının üzerinde kaldığı belirlenmiştir. Kakaolu fındık kremalarının sütlü matrislere kıyasla daha yüksek oksidatif ve duyusal stabilite sergilediği saptanmıştır. Sonuç olarak mikroenkapsülasyon teknolojisi ile balık yağının fındık kremalarına başarıyla entegre edilebildiği, ürünlerin besinsel değerinin artırıldığı ve depolama süresince kalite ile duyusal kabul edilebilirliğin korunduğu ortaya konmuştur. Bu çalışma mikroenkapsül balık yağı ile zenginleştirilmiş fındık kremalarının fonksiyonel gıda olarak değerlendirilmesi açısından önemli bilimsel bulgular sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the integration of fish oil into a hazelnut spread matrix as a functional ingredient using microencapsulation technology and its effects on product quality during storage were evaluated. Commercial fish oils were microencapsulated by freeze-drying and incorporated into milk and cocoa hazelnut spreads to provide a total of 80 mg EPA + DHA per 100 g of product. Samples without microencapsulated fish oil were used as the control group. During the encapsulation stage, different wall materials and methods were compared, and the highest encapsulation efficiency was obtained with the double-coating method using Arabic gum and chitosan (81.90 ± 3.37%). After microencapsulation, no significant loss was observed in the fatty acid composition of fish oil, and FFA (0.77%), PV (3.51 meq O₂/kg), and TBA (0.51 mg MDA/kg) values were found to be within acceptable limits. At the end of storage, FFA, PV, and TBA values were determined as 0.73%, 6.40 meq O₂/kg, and 0.63 mg MDA/kg in the milk matrix, and 0.52%, 5.11 meq O₂/kg, and 0.56 mg MDA/kg in the cocoa matrix, respectively. Microencapsulation contributed to the preservation of oxidation-sensitive omega-3 fatty acids such as EPA and DHA and improved the ω-6/ω-3 ratio by increasing PUFA content. Sensory analysis showed a decrease particularly in odor and flavor scores depending on storage time; however, all samples remained above the consumer acceptability threshold at the end of the fourth month. Cocoa hazelnut spreads exhibited higher oxidative and sensory stability compared to milk matrix. In conclusion, fish oil can be successfully incorporated into hazelnut spreads using microencapsulation technology, enhancing the nutritional value while maintaining quality and sensory acceptability during storage. This study provides important scientific evidence supporting the potential of microencapsulated fish oil-enriched hazelnut spreads as functional food products.