Yavru lepistes (poecilia reticulata) balıklarını erkek bal arısı larvası (apilarnil) ile beslemenin büyüme ve yaşama parametreleri üzerine etkisi
The effect of feeding fry guppies (poecilia reticulata) with drone bee larvae (apilarnil) on growth and survival parameters
- Tez No: 1008441
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırmada, yavru lepistes (Poecilia reticulata) balıklarını erkek bal arısı larvası (apilarnil) ile beslemenin büyüme ve yaşama parametreleri üzerine etkisi incelenmiştir. Bu amaçla ortalama canlı ağırlığı 7.03±0.16 mg ve total boyu 8.68±0.13 mm olan toplam 450 adet yavru lepistes balığı kullanılmıştır. Deneme günde; 4 öğün mikropartikül yem (4M), 3 öğün mikropartikül yem + 1 öğün apilarnil (3M+1A), 2 öğün mikropartikül yem + 2 öğün apilarnil (2M+2A), 1 öğün mikropartikül yem + 3 öğün apilarnil (1M+3A), 4 öğün apilarnil (4A) olacak şekilde, 5 grupta 3 tekerrürlü olarak planlanmış ve balıklar tesadüfi parselleme metoduna göre gruplara dağıtılmıştır. Deneme sonunda; ortalama ağırlık (37.44 mg), ortalama canlı ağırlık artışı (30.44 mg), yüzde canlı ağırlık artışı (436.89 mg), ortalama balık boyu (1.28 cm) ve SBO (%5.59) bakımından en iyi gelişim 3M-1A grubunda, en düşük ise 4A grubunda tespit edilmiş olup, gruplar arasındaki fark önemli bulunmuştur (p<0.05). Ortalama yem tüketimi ve KF değerleri bakımından gruplar arasında istatistiksel açıdan farklılık tespit edilmemiştir (p>0.05). YDO, tüm öğünlerde apilarnil ile beslenen 4A grubunda (1.76) diğer tüm gruplara göre önemli derecede yüksek tespit edilmiştir (P<0.05). En yüksek PEO değeri 1M-3A grubunda (1.74) tespit edilmiş olup, diğer gruplardan önemli derecede farklı bulunmuştur (p<0.05). Deneme süresince gruplarda balık ölümü tespit edilmemiştir. Deneme bulguları, tek başına besin kaynağı olarak apilarnil kullanımının ağırlık ve boy artışını sınırladığını ve yem dönüşümünü olumsuz etkilediğini göstermiştir. Buna karşılık, 3M+1A uygulamasında apilarnilin mikropatikül yem ile kullanımının büyüme performansı ve yaşama oranları üzerinde olumlu etkiler sağladığı belirlenmiştir. Bu sonuçlar, apilarnilin tamamlayıcı bir besin maddesi olarak uygun olduğunu ancak birincil yem bileşeni olarak tek başına kullanılamayacağını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effects of feeding drone bee larvae (apilarnil) to guppy fry (Poecilia reticulata) on growth performance and survival parameters. For this purpose, a total of 450 fry, with an average initial body weight of 7.03±0.16 mg and an average total length of 8.68±0.13 mm, were used. The experiment was designed with five dietary treatments and three replicates per group. The feeding regimes were arranged as follows; four meals of microparticulate feed (4M), three meals of microparticulate feed and one meal of apilarnil (3M+1A), two meals of microparticulate feed and two meals of apilarnil (2M+2A), one meal of microparticulate feed and three meals of apilarnil (1M+3A), and four meals of apilarnil (4A). Fish were randomly assigned to the experimental units based on a completely randomized design. At the end of the trial, the highest final weight (37.44 mg), weight gain (30.44 mg), percent weight gain (436.89%), total length (1.28 cm), and SGR increase (5.59%) were observed in the 3M+1A group, whereas the lowest values were recorded in the 4A group (p<0.05). No significant differences were detected among the groups in terms of feed intake and CF (p>0.05). FCR was significantly higher in the 4A group (1.76) compared to all other groups (p<0.05). The highest PER (1.74) was determined in the 1M+3A group, which differed significantly from the other treatments (p<0.05). No mortality was observed in any of the groups throughout the experimental period. Trial findings showed that using apilarnil as a sole nutrient limited weight and length gains and negatively impacted feed conversion. On the other hand, it was determined that the use of apilarnil with microparticle feed in 3M+1A application provided positive effects on growth performance and survival rates. These results demonstrated that apilarnil is suitable as a supplementary nutrient but cannot be used alone as a primary feed ingredient.