Türkiye'deki kuruluşlarda EFQM iş mükemmelliği modeli uygulamaları; Elde edilen kazançlar ve karşılaşılan zorluklar
The Implementations of EFQM business excellence model in the Turkish firms; Benefits and difficulties
- Tez No: 100845
- Danışmanlar: PROF.DR. SITKI GÖZLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
ÖZET Gücünü, kaçınılmaz ve yönü tahmin edilemez olmasından alan değişim, yaşadığımız zamana damgasını vuran bir olgudur. Yaşanan değişim; ilkelere ve felsefelere, çalışanların düşüncelerine ve davranışlarına, müşteri ilişkilerine yeniden şekil vermektedir. Bunun üstesinden gelebilmek için de kuruluşlar, değişik yönetim yaklaşımlarına ve yeni anlayışlara yönelmektedir. Kuruluşların sadece değişime uymakla kalmayıp, değişimi yönlendirmeleri ve bunun üstesinden gelmeleri, EFQM İş Mükemmelliği Modeli'ni uygulamaları ile gerçekleşecektir. Belirtilen gelişmelerden yola çıkılarak hazırlanan bu çalışma, Toplam Kalite Yönetimi felsefesinin gelişimini, EFQM İş Mükemmelliği Modeli'nin iskeletini oluşturan temel değer ve kavramları, kalite ödüllerini, Toplam Kalite Yönetimi'nin başlatılması ve uygulama faaliyetlerini aktarmakta ve ülkemizdeki kuruluşlarda EFQM İş Mükemmelliği Modeli uygulamalarını, kuruluşların sağladıkları kazançlar ve karşılaştıkları zorluklar ile kalite ödüllerine başvuru sürecini ortaya koymaktadır. Hizmet ve imalat sektörünün çeşitli kriterlere göre belirlenmiş büyük kuruluşları arasından tesadüfi olarak seçilen 250 firmaya anket formlarının yüz yüze görüşme, faks, posta ve elektronik posta yoluyla ulaştırıldığı ve 84 anket formunun değerlendirildiği araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, kuruluşların EFQM İş Mükemmelliği Modeli'ni uygulama kararı almalarında en önemli konular modelin iyileştirme için fırsatlar yaratması, sürekli iyileştirmenin sistematikliğini sağlaması, kuruluşun rekabetçi konumunun artırılması ve Toplam Kalite Yönetimi faaliyetleri için itici bir güç olmasıdır. Araştırma sonuçları, ISO 9000 kalite güvence sisteminin, EFQM İş Mükemmelliği Modeli'nin başlatılması için bir temel oluşturulmasında önemli bir ilk adım olabileceğini ortaya koymaktadır. EFQM İş Mükemmelliği Modeli'nin uygulanması sonucu en önemli kazançların, üst kademe ve tüm çalışanlar ile olan iletişimin iyileşmesi, iş sonuçlarında iyileşmelerin sağlanması, bireysellikten takım çalışmasına geçilmesi ve süreç yönetimi kavramının kuruluş içinde yerleşmesi olduğu belirlenmiştir. Buna karşılık, Türk kuruluşlarının EFQM İş Mükemmelliği Modeli'ni uygulama sürecinde üst yönetimin sahiplenmesini sağlama, günlük iş uygulamaları ile bütünleştirme ve süreç yönetimine geçişte sorunlar yaşadığı görülmektedir. XI
Özet (Çeviri)
THE IMPLEMENTATIONS OF EFQM BUSINESS EXCELLENCE MODEL IN THE TURKISH FIRMS: BENEFITS AND DIFFICULTIES SUMMARY People in all parts of the world today are facing unprecedented change. The only thing that can be said with certainty about the new millennium is that it will differ from the present. With today's stiff competition and constant upheaval, the Total Quality Management approach is the pre-condition for any company that wants to survive in the future. Because, at its core, Total Quality Management is about becoming more competitive by changing the way we do businesses to match our changing markets. Since markets are changing faster than ever, the winners are those who can keep up with or stay ahead of the changes. However, if the companies are to see the systematic and full benefits of Total Quality Management, the EFQM Business Excellence Model should be used. Because, the EFQM Business Excellence Model underlines the fact that Total Quality Management has to be more closely linked to strategic management, which implies deeper involvement of top management. The EFQM Business Excellence Model positions Total Quality Management as a real strategic resource serving the real goals of companies rather than just being a simple technique. Thus, this study has been conducted in the light of the above arguments. The main objectives of this study are to determine how the implementation of the EFQM Business Excellence Model provides improvement and development in the Turkish organizations and the extent to which these organizations use this model. On the other side, this study aims to outline the difficulties and critical success factors both in implementing the EFQM Business Excellence Model and in the process of applying to quality awards. The final objective of this study is to deduce general ideas and to make suggestions about implementing the model and applying to quality awards. This paper consists of six parts. The first five is a literature scanning; covering the meaning and significance of the subject, condition of quality awards in the world and in Turkey, history and development of Total Quality Management, the principles of Total Quality Management, essential elements in introducing Quality Management in organizations, comparison of The Deming Prize, The Malcolm Baldrige National Quality Award, The European Quality Award and models used, and also ISO 9000 series of standards. XllThe sixth part is a study conducted in the Turkish firms with the information collected in the literature scanning. The research reported in this thesis was conducted by faxing, mailing or e-mailing a questionnaire to 250 firms in the manufacturing and service industries in various regions of Turkey. These firms were randomly selected from the 500 largest manufacturing companies in Turkey according to the classification of Istanbul Chamber of Industry, and from both the large-scale and small and medium-scale enterprises in service sectors. The first step was to prepare an initial draft of the questionnaire by referring to literature scanning. Then, this initial draft was reviewed by a management professional in the business research area. By revising the initial questionnaire, the clarity and significance of questionnaire items have been secured. The questions in the questionnaire focused primarily on the goals, gains, success factors and difficulties of EFQM Business Excellence Model applications and the process of applying to quality awards. The data obtained from the 84 questionnaire were evaluated and processed for the defined objectives by means of SPSS /PC + 3.1 package program, using Factor Analysis, Kolmogorov-Simirnov test, T-test and X-square test. The representatives of the study subjects are mostly executives from quality assurance and human resource departments. The result of this research are as follows: a) The primary purposes of implementing EFQM Business Excellence Model in the Turkish firms are determined as providing a systematic continuous improvement, a driving force to Total Quality Management activities, to improve business results, and to create team-working culture and also a continuous improvement culture. b) Implementing ISO 9000 quality assurance system can be seen as an effective starting point and a valuable first step in creating a basis for introducing the EFQM Business Excellence Model. c) The critical success factors refer to elements and aspects that turned out to be decisive in working successfully on quality management. The critical success factors in implementing the EFQM Business Excellence Model are determined mainly as good understanding of process management, visible top management involvement and commitment, self-assessment as a systematic process and working in teams. Top management enthusisasm encourages middle management and employees. Employee involvement is also a key factor for success. X1U