Çocuklar için yazılmış hikaye kitaplarında etik iklimin unsurları: Nitel bir inceleme
Elements of ethical climate in storybooks written for children: A qualitative analysis
- Tez No: 1008521
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİRAÇ SAVAŞ TURHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, çocukluk döneminde inşa edilen etik değerlerin, Victor ve Cullen (1987) ile Victor ve Cullen (1988) tarafından geliştirilen etik iklim tipolojileri bağlamında çözümlenmesini hedeflemektedir. Araştırma kapsamında, Kamu Görevlileri Etik Kurulu (KGEK) tarafından“geleceğimiz olan çocuklarımıza etik değerlerin öğretilebilmesi”misyonuyla yayımlanan 49 hikâye mercek altına alınmıştır. Nitel araştırma deseninde kurgulanan çalışmada, veriler içerik analizi yöntemiyle incelenmiş; mikro ve makro düzey ayrımı yapılarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular; hikâyelerde dostluk, takım ruhu ve sosyal sorumluluğu temsil eden“iyiliksever”iklimin baskın olduğunu, bunu sırasıyla“ilkesel”ve“egoist”iklimlerin izlediğini göstermektedir. Çalışmanın en özgün katkısı; literatürde yetişkin örneklemler üzerinden sadeleştirilen etik iklim matrisinin aksine, çocukluk evresinin çok katmanlı yapısını yansıtan 7 boyutlu bir matris önerisi sunmasıdır. Bulgular; çocuk edebiyatının, geleceğin profesyonel iş hayatındaki etik iklimin inşasında kritik bir rol model (şema) işlevi gördüğünü kanıtlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the ethical values constructed during childhood within the framework of the ethical climate typologies developed by Victor and Cullen (1987) and Victor and Cullen (1988). Within the scope of the research, 49 stories published by the Council of Ethics for Public Officials (CEPO) with the mission of“teaching ethical values to our children, who are our future”were examined. Designed as a qualitative research, the data were analyzed using the content analysis method, distinguishing between micro and macro levels. The findings indicate that the“benevolent”climate, representing friendship, team spirit, and social responsibility, is dominant in the stories, followed by“principled”and“egoistic”climates, respectively. The most original contribution of the study is the proposal of a 7-dimensional matrix reflecting the multi-layered structure of the childhood stage, in contrast to the ethical climate matrices in literature that are often simplified based on adult samples. The findings demonstrate that children's literature functions as a critical role model (schema) in constructing the ethical climate of future professional life.