Ulnar sinir anterior transpozisyonu uygulanmış hastalarda travmanın prognostik değeri
Anterior transposition of the ulnar nerve prognostic value of trauma in patients who have undergone this procedure
  1. Tez No: 1008536
  2. Yazar: İSMAİL HORUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN AYAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Kubital Tünel Sendromu , el cerrahi pratiğinde sık karşılaşılan, hastaların yaşam kalitesini ve fonksiyonelliği önemli düzeyde etkileyebilen bir problemdir. Bu sebeple tanı alması ve tedavi edilmesi önemlidir. Kubital Tünel Sendromu etyolojisinde ; fasiyal bantlar, kubitus valgus, kitleler (lipom, ganglion, osteofit), anormal yerleşimli kaslar, hipertrofik sinovyum, ulnar sinir subluksasyonu, kalınlaşmış Osborne ligamanı, dirsek dayama , tekrarlayan dirsek fleksiyonu veya idiyopatik olabilmektedir. Tanı ve tedavi takibinde klinik bulgular esas olmakla birlikte, özellikle kompresyon bölgesinin lokalize edilmesinde, elektrodiagnostik incelemeler önem taşır. Elektrodiagnostik incelemenin amacı, ulnar sinir hasarı olup olmadığının belirlenmesi, şiddetinin ortaya konması ve ayırıcı tanısıdır. Kompresyon bölgesine göre tedavi seçenekleri farklı olduğundan, bu ayrımın yapılması gereklidir. Bu çalışmada idiyopatik ve travma nedenli KuTS'si olan ve ulnar sinir anterior transpozisyonu yapılmış olan hastaların postop muayene, QuickDASH skorları, ek cerrahi ihtiyacı olup olmaması ,cerrahi teknik, Mcgowan-Dellon gradeleri ve emg sonuçları karşılaştırılmıştır. Çalışmaya El Cerrahi kliniğimize tedavi amacıyla başvuran 50 hasta dahil edilmiş, hastaların hepsine daha önce anterior ulnar sinir transpozisyonu sadece subkutan ve submuskuler teknik ile uygulanmıştır. Hastaların postop değerlendirme süresi cerrahi sonrası en erken 6 ay ve en geç 9 yıldır. Servikal diskopati gibi double crash düşündüren gruplar dahil edilmemiştir.Hastaların Mcgowan-Dellon gradeleri muayene, jamar dinamometresi ve semmes-Weinstein Monofilament test kiti ile yapılmıştır. Özel muayene bulguları ve emg bulguları kaydedilerek istatistikte kullanılmıştır. KuTS, üst ekstremitenin önemli ve yaygın tuzak nöropatilerinden biridir. Cerrahi seçenekler genellikle birbirlerine üstün olmamakla birlikte, dramatik fayda gösterirler. Her birinin avantaj ve dezavantajları vardır. Çalışmamız etyolojik bir faktör olan travmanın postop KuTS prognozundaki yerini gözlemleyip yapılacak ameliyat için preop cerrahi seçimine ışık tutmaya çalışmıştır. Travma kaynaklı bir KuTS de preop bilgilendirmede hastaya fayda görme olasılığının aynı hastalığa farklı nedenlerle sahip olanlara göre daha düşük olduğu söylenebilir. Gelecek çalışmalar, farklı tekniklerle ameliyatların yapıldığı izole travma grubundan oluşan daha büyük gruplarla bu hastalarda doğru cerrahi yaklaşımın hedeflemesine yönelik olabilir. Travma KuTS etyolojisinde kötü prognoz kriterlerinden sayılabilir .Prognoz tahmini yapması ve preop planlamada cerrahi yönlendirme etkisi ile 2 yönlü bir çalışma olarak görülebilir.
Özet (Çeviri)
Cubital Tunnel Syndrome is a common problem encountered in hand surgery practice and can significantly affect the quality of life and functionality of patients. For this reason, it is important to diagnose and treat it. In the etiology of Cubital Tunnel Syndrome; facial bands, cubitus valgus, masses (lipoma, ganglion, osteophyte), abnormally located muscles, hypertrophic synovium, ulnar nerve subluxation, thickened Osborne ligament, elbow rest, repetitive elbow flexion or idiopathic. Although clinical findings are essential in diagnosis and treatment follow-up, electrodiagnostic examinations are important, especially in localizing the compression site. The purpose of electrodiagnostic electrodiagnostic examination is to determine whether there is ulnar nerve injury, to determine its severity and to make a differential diagnosis. Since treatment options differ according to the site of compression, this differentiation is necessary. In this study, postop examination, QuickDASH scores, need for additional surgery, surgical technique, Mcgowan-Dellon grades and EMG results of patients with idiopathic and traumatic CuTS who underwent anterior transposition of the ulnar nerve were compared. The study included 50 patients admitted to our Hand Surgery clinic for treatment. All of the patients had previously undergone anterior ulnar nerve transposition with only subcutaneous and submuscular technique. The earliest postoperative evaluation period was 6 months and the latest 9 years. Groups suggestive of double crash such as cervical discopathy were excluded. McGowan-Dellon grades of the patients were performed by examination, jamar dynamometer and Semmes-Weinstein Monofilament test kit. Special examination findings and EMG findings were recorded and used in statistics. CuTS is one of the most important and common entrapment neuropathies of the upper extremity. Surgical options are usually not superior to each other, but show dramatic benefit. Each has its advantages and disadvantages. Our study tried to observe the role of trauma as an etiologic factor in the prognosis of postop CuTS and to shed light on the preop surgical selection for surgery. It can be said that the patient is less likely to benefit from preop information in a traumainduced CuTS compared to those with the same disease for different reasons. Future studies may be aimed at targeting the correct surgical approach in these patients with larger groups consisting of isolated trauma group in which surgeries with different techniques are performed. Trauma can be considered one of the poor prognosis criteria in the etiology of CuTS. It can be seen as a 2-way study with its prognosis prediction and surgical guidance effect in preop planning.