Turkish language reform and the culture policy for promoting Turkish language: A study on Jane Austen's Pride and Prejudice translations
Türk dil devrimi ve Türkçe'nin desteklenmesine yönelik kültür politikası: Jane Austen'in Pride and Prejudice çevirileri üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 1008565
  2. Yazar: GÖNÜL DAMLA ATAY
  3. Danışmanlar: PROF. NÜZHET BERRİN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mütercim-Tercümanlık, Translation and Interpretation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mütercim Tercümanlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çeviri Çalışmaları Bilim Dalı
Özet
Çeviri, Türkiye'nin modernleşme projesinde merkezi bir rol oynamış, Batılı edebi biçimlerin tanıtılması ve ulusal dilin yeniden şekillendirilmesi için bir araç işlevi görmüştür. Bu tez, Jane Austen'ın Pride and Prejudice adlı romanının 1950 ile 2020 yılları arasında yayımlanan beş Türkçe çevirisini inceleyerek çevirmenlerin, dönüşüm geçirmekte olan bir dilde toplumsal hiyerarşiyi, deyimsel ifadeleri ve kültüre özgü gönderimleri aktarma sürecinde karşılaştıkları zorlukları nasıl ele aldıklarını araştırmaktadır. Çalışma, iki katmanlı bir analitik yaklaşım benimsemektedir: metin düzeyinde Peter Newmark'ın çeviri yöntemleri ve Javier Franco Aixelá'nın kültüre özgü öğeler çerçevesi, yorumsal düzeyde ise Lawrence Venuti'nin yerlileştirme ve yabancılaştırma arasındaki kuramsal ayrımı uygulanmaktadır. Analiz, yirminci yüzyılın başlarında ve ortalarında faaliyet gösteren çevirmenlerin ağırlıklı olarak yerlileştirici yaklaşımlar benimsediğini, İngiliz kültürel göstergelerini Türkçe karşılıklarıyla değiştirdiğini ve üst tabakanın kullandığı dili günlük konuşma diline dönüştürdüğünü ortaya koymaktadır. 1950 çevirisi, Dil Devrimi'nin o dönemde henüz tam olarak yerleşmediğine işaret eden Osmanlıca edebi kelimelerin izlerini taşırken, 1972 ve 1991 çevirileri sadeleştirilmiş günlük Türkçeyi bütünüyle benimsemektedir. Günümüze ait iki çeviri ise bu örüntüden ayrılarak resmi üslubu korumakta, yabancı öğeleri muhafaza etmekte ve kaynak metne bağlılığı ön plana çıkarmaktadır. Genel eğilim, özümsemeden kültürel farklılıkların korunmasına doğru bir değişim göstermekte olup bu durum Türkiye'nin Batı kültürüyle gelişmekte olan ilişkisini yansıtmaktadır. Çalışma, tek bir eserin ardışık çevirilerinin incelenmesinin dil politikası, kültürel ideoloji ve edebi çalışmalar arasındaki kesişim noktasına ilişkin değerli bilgiler sunduğu sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
Translation played a central role in Turkey's modernisation project, functioning as a vehicle for introducing Western literary forms and reshaping the national language. This thesis analyses five Turkish renderings of Jane Austen's Pride and Prejudice, produced between 1950 and 2020, to explore how translators addressed the challenges of conveying social hierarchy, idiomatic expressions, and culturally embedded references in a language that was itself undergoing transformation. The study employs a two-tier analytical approach, combining Peter Newmark's translation procedures and Javier Franco Aixelá's framework for culture-specific items at the textual level, with Lawrence Venuti's theoretical distinction between domestication and foreignization at the broader interpretive level. The analysis demonstrates that translators working in the early and mid-twentieth century predominantly adopted domesticating approaches, replacing British cultural markers with Turkish equivalents and rendering formal gentry discourse in colloquial idiom. The 1950 translation preserves elements of Ottoman literary vocabulary, indicating the incomplete consolidation of the Language Reform at that time, whereas the 1972 and 1991 versions fully adopt the reformed vernacular Turkish. The two contemporary translations diverge from this pattern, maintaining formal register, retaining foreign markers, and prioritising fidelity to the source text. The overall trajectory shifts from assimilation to the preservation of cultural differences, mirroring Turkey's evolving relationship with Western culture. The study concludes that examining successive translations of a single work provides valuable insight into the intersection of language policy, cultural ideology and literary practice.