Hemşirelerde meslektaş dayanışması ve çalışma ortamı algısının iş doyumu üzerindeki etkisinin incelenmesi: Kesitsel bir araştırma
Investigation of the effect of nurses' colleague solidarity and perceived work environment on job satisfaction: A cross-sectional study
- Tez No: 1008666
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAİT SÖYLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tarsus Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, hemşirelerin meslektaş dayanışması ve çalışma ortamı algılarının iş doyumu üzerindeki etkisini incelemek amacıyla nicel, kesitsel ve tanımlayıcı-ilişkisel tipte gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini Ankara'daki kamu sağlık kurumlarında görev yapan hemşireler oluşturmuş, örneklem ise amaçlı ve kartopu örnekleme yöntemleriyle ulaşılan 395 hemşireden meydana gelmiştir. Veriler; Kişisel Bilgi Formu, Hemşirelerde Meslektaş Dayanışması Ölçeği, Hemşirelik İş İndeksi–Hemşirelik Çalışma Ortamını Değerlendirme Ölçeği ve Minnesota İş Doyumu Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, bağımsız örneklem t testi ve Mann-Whitney U testi, tek yönlü varyans analizi, Pearson korelasyon analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma bulguları, hem meslektaş dayanışması ile iş doyumu arasında hem de çalışma ortamı ile iş doyumu arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişkiler bulunduğunu göstermiştir. Çalışma ortamı ile iş doyumu arasındaki ilişkinin özellikle dışsal doyum ve genel iş doyumu boyutlarında daha güçlü olduğu belirlenmiştir. Ayrıca iş doyumunun eğitim durumu ve mesleki tecrübeye göre anlamlı biçimde farklılaştığı; buna karşın yaş, medeni durum ve çalışılan birime göre anlamlı bir farklılık göstermediği saptanmıştır. Çoklu doğrusal regresyon analizi sonucunda, değişkenler birlikte değerlendirildiğinde çalışma ortamının iş doyumunun anlamlı ve güçlü bir yordayıcısı olduğu, meslektaş dayanışmasının ise modele anlamlı düzeyde katkı sunmadığı belirlenmiştir. Sonuç olarak, hemşirelerin iş doyumunun artırılmasına yönelik kurumsal uygulamalarda özellikle çalışma ortamını güçlendirmeye yönelik yönetsel ve örgütsel düzenlemelere öncelik verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a quantitative, cross-sectional, and descriptive-relational design to examine the effects of nurses' perceptions of colleague solidarity and work environment on job satisfaction. The population of the study consisted of nurses working in public healthcare institutions in Ankara, and the sample comprised 395 nurses reached through purposive and snowball sampling methods. Data were collected using the Personal Information Form, the Colleague Solidarity of Nurses Scale, the Nursing Work Index–Practice Environment Scale, and the Minnesota Satisfaction Questionnaire. Descriptive statistics, independent samples t-test, Mann-Whitney U test, one-way analysis of variance, Pearson correlation analysis, and multiple linear regression analysis were used in the analysis of the data. The findings revealed positive and significant relationships both between colleague solidarity and job satisfaction and between work environment and job satisfaction. The relationship between work environment and job satisfaction was found to be stronger, particularly in the dimensions of extrinsic satisfaction and overall job satisfaction. In addition, job satisfaction differed significantly according to educational status and professional experience, whereas no significant differences were found with respect to age, marital status, or unit of employment. The results of the multiple linear regression analysis indicated that, when the variables were considered together, work environment was a significant and strong predictor of job satisfaction, whereas colleague solidarity did not make a statistically significant contribution to the model. In conclusion, it is recommended that institutional practices aimed at enhancing nurses' job satisfaction should prioritize managerial and organizational arrangements aimed at strengthening the work environment.