Öğrencilerin ödevlerinde yapay zekâ kullanımına ilişkin sosyal bilgiler öğretmenlerinin görüşleri
Social studies teachers' views on students' use of artificial intelligence in their homework
- Tez No: 1008705
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ DEMİRKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, sosyal bilgiler öğretmenlerinin öğrencilerin ödevlerine yapay zekanın dahil edilmesine ilişkin bakış açılarını aydınlatmaktır. Çağdaş eğitim ortamlarında, yapay zekâ tabanlı araçların hızla yaygınlaşması, ödevlerin hazırlanmasını, öğrenme sürecini ve akademik etiği önemli ölçüde etkilemektedir. Bu eğilim, hem pedagojik stratejiler hem de değerlendirme uygulamaları açısından eğitimcilere yeni sorumluluklar ve zorluklar getirmektedir. Bu çalışma, bu dönüşümleri öğretmenlerin bakış açısından incelemekte ve niteliksel içgörülerle akademik söyleme katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Araştırmada niteliksel bir metodoloji, özellikle de vaka çalışması tasarımı kullanılmıştır. Veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış bir görüşme formu aracılığıyla toplanmıştır. Katılımcılar, çeşitli okullardan sosyal bilgiler öğretmenlerinden oluşmuştur. Bilgiler, bireysel görüşmeler yoluyla toplanmış ve içerik analizi yöntemleri kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, öğretmenlerin büyük çoğunluğunun öğrencilerin ödevlerinde yapay zekâ araçlarını kullandığını düşündüğünü ortaya koymaktadır. Öğretmenler, yapay zekanın ödev hazırlama sürecini kolaylaştırdığını, zaman tasarrufu sağladığını ve dil ve imla hatalarını en aza indirdiğini belirterek olumlu görüşler ifade etmişlerdir. Ancak, ödevlerin özgünlüğünün azalması, önceden yazılmış metinlere yönelme eğilimi, araştırma ve eleştirel düşünme becerilerinin zayıflaması ve akademik dürüstlüğün ihlali gibi olumsuz etkiler de tespit edildi. Birçok öğretmenin yapay zekâ ile oluşturulan ödevleri tespit etmekte zorluk yaşadığı, mevcut değerlendirme kriterlerinin yetersiz olduğu ve yapay zekâ kullanımıyla ilgili açık kuralların bulunmadığını vurguladıkları görülmüştür. Sonuçlara göre, öğretmenlerin yapay zekâ okuryazarlığı, etik kullanım ilkeleri ve değerlendirme yöntemleri konusunda hizmet içi eğitim yoluyla desteğe ihtiyaçları olduğu sonucuna varılmıştır. Öğrencilerin yapay zekâ kullanımını yasaklamak yerine, bilinçli ve sorumlu kullanım konusunda onlara rehberlik etmenin önemi vurgulanmıştır. Ayrıca, ödevlerin kalitesini artırmak için süreç temelli, performans temelli ve eleştirel düşünme görevlerinin geliştirilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study seeks to investigate the perspectives of social studies teachers regarding the integration of artificial intelligence (AI) into homework assignments. In contemporary education, AI tools are increasingly influencing homework, learning processes, and academic ethics, thereby presenting educators with novel challenges in pedagogy and assessment. This research examines these transformations from the viewpoint of teachers, offering qualitative insights to the academic discourse. A qualitative case study methodology was employed, with data collected through a semi-structured interview format. Participants comprised social studies teachers from various educational institutions. Data were gathered via individual interviews and analyzed using content analysis. The findings indicate that the majority of teachers perceive that students utilize AI in completing homework. Teachers observed that AI facilitates homework completion, conserves time, and minimizes language errors. However, they also identified drawbacks, such as diminished originality, dependence on pre-written texts, weakened research and critical thinking skills, and issues related to academic integrity. Many teachers reported difficulties in identifying AI-generated work, noted insufficient evaluation criteria, and a lack of guidelines for AI usage. The study concludes that teachers require support through in-service training on AI literacy, ethics, and evaluation. Rather than prohibiting AI, the emphasis was placed on guiding students towards responsible usage. It is recommended to develop process-based, performance-based, and critical thinking tasks to enhance assignments.