İlköğretim matematik öğretmen adaylarının dijital okuryazarlık düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından değerlendirilmesi
Evaluation the digital literacy levels of primary school mathematical teacher candidates in terms of various variables
  1. Tez No: 1008728
  2. Yazar: RÜVEYDA ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, ilköğretim matematik öğretmen adaylarının dijital okuryazarlık düzeylerini belirlemek ve dijital okuryazarlık düzeylerinin cinsiyet, mezun olunan lise türü, anne-baba eğitim durumu, internete erişim imkanı ve günlük bilgisayar kullanım süresi değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelemek amaçlanmıştır; bu amaçla çalışma, nicel ve nitel veri toplama yöntemlerinin birlikte kullanıldığı karma araştırma yöntemiyle yürütülmüştür. Çalışmanın nicel boyutunda tarama, nitel boyutunda durum çalışması deseni kullanılmıştır. Örneklem oluşturulurken seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden uygun örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Araştırmanın katılımcıları Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi İlköğretim Matematik öğretmenliği programında öğrenim gören dördüncü sınıf öğretmen adaylarıdır. Ölçek için 78 öğretmen adayından veri toplanmış ve veriler analiz edildikten sonra 78 öğrenci arasından verdikleri cevaplara göre seçilen 29 öğrenciye açık uçlu sorular yöneltilmiştir. Öğretmen adaylarının demografik bilgilerini öğrenmek için demografik bilgi formu kullanılmıştır. Öğretmen adaylarının dijital okuryazarlık durumlarını belirlemek için veri toplama aracı olarak Ng (2012) tarafından geliştirilen ve uyarlaması Hamutoğlu vd. (2021) tarafından yapılan 'Dijital Okuryazarlık Ölçeği' kullanılmıştır. Öğretmen adaylarının ölçeğe verdikleri cevaplardan elde edilen verileri detaylandırmak için 29 öğretmen adayına açık uçlu sorulardan oluşan form uygulanmıştır. Ölçek sonuçlarına göre öğretmen adaylarının dijital okuryazarlık durumlarının 62,87 ortalama ile yüksek düzeyde olduğu söylenebilir. Ayrıca; cinsiyet, mezun olunan lise türü, anne-baba eğitim durumu, internete erişim imkânı ve günlük bilgisayar kullanım süresi değişkenlerine göre öğretmen adaylarının dijital okuryazarlık durumlarında anlamlı düzeyde farklılık görülmemiştir. Öğretmen adaylarının açık uçlu sorulara ve dijital okuryazarlık ölçeğine verdikleri cevaplar birlikte incelendiğinde cevaplar arasında tutarsızlıklar olduğu tespit edilmiştir. Öğretmen adaylarının ölçek maddelerine verdikleri yanıtlar ile açık uçlu sorulara verdikleri yanıtlar arasında görülen tutarsızlıklar göze alındığında; bu ve benzeri çalışmalarda, ölçek sonuçlarının tek başına değerlendirilmemesi ve açık uçlu sorularla desteklenmesi gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the digital literacy levels of pre-service elementary mathematics teachers and to examine whether these levels vary according to variables such as gender, type of high school graduated, parental education level, internet access, and daily computer usage time. To achieve this objective, a mixed-methods research design, incorporating both quantitative and qualitative data collection methods, was employed. The quantitative dimension of the study utilized a survey model, while the qualitative dimension was conducted as a case study. A convenience sampling method, one of the non-probability sampling techniques, was preferred for the selection of the participants. The participants of the research consisted of fourth-year pre-service teachers enrolled in the Elementary Mathematics Education program at Gazi University, Gazi Faculty of Education. Data were collected from 78 pre-service teachers through a scale; following the analysis of these data, 29 students were selected based on their responses to be administered open-ended questions. A demographic information form was used to gather the participants' personal data. To assess the digital literacy status of the pre-service teachers, the“Digital Literacy Scale,”originally developed by Ng (2012) and adapted by Hamutoğlu et al. (2021), was utilized. Furthermore, a form consisting of open-ended questions was administered to the 29 pre-service teachers to elaborate on the data obtained from the scale responses. The results of the scale indicated that the digital literacy levels of the pre-service teachers were high, with an average score of 62.87. Additionally, no significant differences were observed in their digital literacy status regarding gender, type of high school graduated, parental education level, internet access, or daily computer usage time. However, a combined analysis of the responses to the open-ended form items and the digital literacy scale revealed inconsistencies between the two. Given these discrepancies, it is suggested that in this and similar studies, scale results should not be evaluated in isolation but should be supported by open-ended questions to ensure a more comprehensive assessment.