Havalimanlarının turizm üzerine etkisi: Van Ferit Melen Havalimanı örneği
The impact of airports on tourism: The case of Van Ferit Melen Airport
- Tez No: 1008741
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKERİYA NAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
Özet
Van'ın konumu ve coğrafi özelikleri bakımından düşünüldüğünde önemli gelir kaynaklarından biri olan turizm sektörü birçok faktörden etkilenebilmektedir. Bu faktörlerin en önemlilerinden biri havalimanı ve hava yolu ulaşımıdır. Van'ın ülkemizin en doğusunda yer alması ve karayolu ile ulaşımın uzun sürmesi nedeniyle ulaşımda hava yolu birinci öncelik olarak tercih edilmektedir. Ülkemizin önemli turizm merkezlerinden biri olan Van, hava yolunun tercih edilmesi konusunda kayda değer bir örnektir. Bu çalışmada, Van Ferit Melen Havalimanın turizm üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. Bu çalışmada, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023 ve 2024 yılına dayalı olarak, havalimanının gelen/giden yolcu istatistikleri, dış hat yolcu sayıları gibi temel verilerin analizi yapılmıştır. Havalimanının işletme ve seyrüsefer faaliyetleri, çeşitli birimlerin görev ve sorumlulukları, havalimanı terminal binasında yolcuya hizmet veren alanlar detaylı bir şekilde incelenerek havalimanının yolcu ihtiyaçlarına cevap verip veremediği, havalimanının kapasite değerlendirilmesi yapılarak terminal binasının yeterli olup olmadığına ilişkin genel değerlendirme yapılmıştır. Bu tez çalışmasında nicel ve nitel araştırma tekniklerinin her ikisi de kullanılmıştır. Nicel araştırma yöntemi ile Van ilinde turizm alanında faaliyet gösteren kurum kuruluşlar ile yapılan görüşme sonucu elde edilen veriler ile birlikte nitel araştırma yöntemi ile yerel halk ile yapılan anket çalışmasının genel sonuçları doğrultusunda Van Ferit Melen Havalimanının, turistlerin Van'a ulaşımını kolaylaştırdığı ve şehrin turizm potansiyelini artırdığı görülmüştür. Bu çalışma kapsamında Van Ferit Melen Havalimanının turizm üzerindeki etkisi değerlendirilerek ve bu değerlendirme temelinde havalimanının ve turizme katkısına ilişkin öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
"When Van's location and geographical characteristics are considered, the tourism sector, which is one of its most significant development dynamics, can be influenced by various factors. Among these, the airport and air transportation infrastructure stand out as the most critical elements. Due to Van's location in the easternmost part of the country and the long duration of road transportation, air travel is preferred as a primary priority. Van, being one of the important tourism centers of our country, serves as a significant example regarding the preference for air transportation. In this study, the impact of Van Ferit Melen Airport on tourism has been evaluated. Within the scope of this research, the data covering the years 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, and 2024 were utilized to analyze parameters such as arrival/departure passenger statistics and international passenger numbers. By examining the operational and air traffic activities, the roles and responsibilities of the units, and the service areas provided for passengers in the terminal building, a comprehensive assessment was conducted to determine whether the airport meets passenger needs and if the terminal capacity is sufficient. Both quantitative and qualitative research techniques were employed in this study. In line with the data obtained from interviews with institutions operating in the tourism sector in Van through qualitative methods, and the general results of the survey conducted with the local public through quantitative methods, it has been observed that Van Ferit Melen Airport facilitates tourist access to Van and enhances the city's tourism potential. Within this framework, the impact of the airport on tourism has been evaluated, and recommendations regarding the airport's contribution to tourism have been presented.