T/EVAR'da paralel stent greft/stent uygulamaları (Chimney, Periscope, Sandwich) ve takibi
Parallel stent graft/stent applications (Chimney, Periscope, Sandwich) and follow-up at T/EVAR
- Tez No: 1008817
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN TURGUT ILGIT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Standart EVAR ve TEVAR, abdominal ve torasik aort patolojilerinin tedavisinde günümüzde temel endovasküler yaklaşımlar olarak kabul edilmekle birlikte, kısa boyun, ileri açılanma ve yetersiz 'landing zone' gibi anatomik sınırlamalar bazı hastalarda bu tekniklerin uygulanmasını kısıtlamaktadır. Bu hasta grubunda pencereli (fenestreli) ve dallı greftler önemli alternatifler sunmakla birlikte, üretim süresi, maliyet ve acil koşullarda erişilebilirlik kısıtlılıkları nedeniyle her zaman uygulanabilir değildir. Paralel stent-greft ('chimney' , 'periscope', 'sandwich') teknikleri ise hastaya özel üretim gerektirmemesi ve acil durumlarda uygulanabilmesi sayesinde pratik ve erişilebilir bir endovasküler çözüm sunmaktadır. Çalışmamıza 2016–2025 yılları arasında tedavi edilen ve 6 aydan uzun sağkalımı bulunan 34 hasta dahil edilmiştir. Literatürde paralel tekniklerde stent-greft açıkkalımı yaklaşık %92–98, endoleak oranları ise %8–14 arasında bildirilmektedir. Çalışmamızda paralel stent-greft açıkkalımı %94,1 olarak saptanmış olup literatür ile uyumlu bulunmuştur. Endoleak gelişiminde en önemli mekanizmalardan biri, ana stent-greft ile paralel stent-greftler ve aort duvarı arasında oluşan kaçak (“gutter”) alanlarıdır ve bu bağımsız bir risk faktörü olarak değerlendirilmektedir. Çalışmamızda, endoleak için anlamlı bulunan veriler; boyun uzunluğu, boyun çapı, boyun morfolojisi (koniklik) ve anevrizma çapı olarak saptanmıştır. Özellikle preoperatif boyun uzunluğu ile paralel stent-greft sonrası oluşturulan efektif boyun uzunluğunun endoleak gelişimi ile yakından ilişkili olduğu gösterilmiştir. Bu iki temel parametre esas alınarak geliştirilen özgün puanlama sistemi, endoleak riskini öngörmede pratik, tekrarlanabilir ve klinik kullanıma uygun bir yaklaşım sunmaktadır. Bu yönüyle çalışma, paralel stent-greft tekniklerinin planlanmasında yalnızca anatomik uygunluğu değil, aynı zamanda işlem sonrası sızdırmazlık başarısını da öngörebilen bir çerçeve ortaya koyarak literatüre katkı sağlamaktadır. Takip sürecinde hastaların anevrizma çap değişimleri değerlendirildiğinde, olguların büyük çoğunluğunda anevrizma kesesinde regresyon veya stabil seyir izlenmiştir. Bu bulgu, paralel stent-greft tekniklerinin yalnızca hedef damar patensisini korumakla kalmayıp, aynı zamanda anevrizma progresyonunu kontrol altına almada da etkin olduğunu desteklemektedir.Sonuç olarak, paralel stent-greft teknikleri; yüksek patensi oranları ve kabul edilebilir endoleak oranları ile, uygun hasta seçimi yapılan olgularda etkili ve güvenilir bir alternatif tedavi seçeneği olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Standard EVAR and TEVAR are established endovascular treatments for abdominal and thoracic aortic diseases. However, anatomical limitations such as short neck length, severe angulation, and inadequate landing zones may limit their use in some patients. In these cases, fenestrated and branched endografts are available alternatives, but their use is restricted by production time, cost, and limited availability in emergency settings. Parallel stent-graft techniques (chimney, periscope, sandwich) provide a practical and readily available option, as they do not require custom-made devices and can be applied in urgent situations. A total of 34 patients treated between 2016 and 2025, with a follow-up longer than 6 months, were included in this study. In the literature, parallel stent-graft patency rates range between 92–98%, while endoleak rates are reported between 8–14%. In our series, the patency rate was 94.1%, which is comparable to the literature. Gutter formation between the main stent-graft, parallel stent-grafts, and the aortic wall is a known cause of endoleak and is considered an independent risk factor. In our analysis, neck length, neck diameter, neck morphology (conicity), and aneurysm diameter were associated with endoleak. In particular, preoperative neck length and the effective neck length achieved after parallel stent-graft placement were closely related to endoleak occurrence. Based on these parameters, a simple scoring system was developed to estimate endoleak risk. This approach may help in planning the procedure and improving outcomes. During follow-up, most patients showed regression or stability of the aneurysm sac diameter, indicating adequate aneurysm control. In conclusion, parallel stent-graft techniques, with high patency and acceptable endoleak rates, can be considered a useful alternative in selected patients.