Yüksek belirsizlik ortamında kurumsal risk yönetiminin şirket performansı üzerindeki etkisinde riskin erken saptanması komitesinin düzenleyici rolüne ilişkin bir araştırma
A research on the moderating role of the early risk detection committee in the impact of enterprise risk management on company performance in a high uncertainty environment
- Tez No: 1008974
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERYILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada 2000'li yılların başlarında yaşanan şirket skandalları ve finansal krizlerin gündeme getirdiği Kurumsal Risk Yönetimi (KRY) uygulamasının şirket performansı üzerindeki etkisi ile söz konusu etkide riskin erken saptanması komitesinin (RESK) varlığı, üye yapısı, komitenin toplantı ve rapor sayısının düzenleyici rolü ölçülmeye çalışılmıştır. Araştırmanın anakütlesini“İstanbul Sanayi Odası (ISO)”nun 2022 yılı için yayınladığı“Türkiye'nin ilk ve ikinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu”listesinde yer alan şirketler oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında 125 şirketin verilerine ulaşılabilmiş, söz konusu şirketlerin 102'sinde RESK oluşturulduğu tespit edilmiştir. KRY-şirket performansı ilişkisini açıklamak için hiyerarşik regresyon analizi, bu ilişkide RESK'in düzenleyici rolünü açıklamak için ise Hayes PROCESS (Model 1) kullanılmıştır. Sonuç olarak, KRY'nin şirket performansını arttırmadığı; RESK'in varlığı, büyüklüğü, YK üyesi olmayan üye oranı, bağımsız üye oranı, icrada görevli olmayan üye oranı, kadın üye oranı, muhasebe ve finansman alanında uzman üye oranı, senelik toplantı ve rapor sayılarının pozitif yönlü düzenleyici bir etkisi bulunmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study attempts to measure the impact of Enterprise Risk Management (ERM) practices, which came to the forefront in the early 2000s due to corporate scandals and financial crises, on company performance, and the regulatory role of the existence, membership structure, number of meetings and reports of the early risk detection committee (ERDC) in this impact. The research population consists of companies included in the“Türkiye's Top and Second 500 Industrial Enterprises”list published by the Istanbul Chamber of Industry for 2022. Data from 125 companies were available for the study, and it was determined that ERDC systems were established in 102 of these companies. Hierarchical regression analysis was used to explain the relationship between ERM and company performance, and the PROCESS Macro (Model 1) developed by Hayes was used to explain the moderating role of ERDC in this relationship. In conclusion, it was observed that ERM did not improve company performance; and that ERDC's presence, size, non-board member ratio, independent member ratio, non-executive member ratio, female member ratio, accounting and finance specialist member ratio, and number of annual meetings and reports did not have a positive moderating effect.