Yenilenebilir enerji yatırımları ve Türkiye'nin yeşil büyüme stratejileri
Renewable energy investments and Türkiye's green growth strategies
- Tez No: 1008990
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de yenilenebilir enerji yatırımlarının ekonomik büyüme üzerindeki çok boyutlu etkilerini ve ülkenin yeşil büyüme stratejileriyle bütünleşme düzeyini hem teorik hem de ampirik düzlemde incelemektedir. Fosil yakıt bağımlılığının yarattığı cari açık baskısı ve enerji arz güvenliği kaygıları, Türkiye'yi yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelimde stratejik bir dönüşüme sevk etmiştir. Bu dönüşümün makroekonomik yansımalarını ölçmek amacıyla 2000Q1–2025Q4 dönemini kapsayan 104 çeyreklik gözlemden oluşan veri seti; reel GSYH endeksi, yenilenebilir enerji üretimi, enerji ithalatı ve cari işlemler dengesi değişkenleri üzerinden ARDL sınır testi, FMOLS, DOLS ve Toda-Yamamoto nedensellik yöntemleriyle analiz edilmiştir. Analiz sonuçları, yenilenebilir enerji üretimindeki %1'lik artışın uzun dönemde GSYH'yi yüzde 0,69 oranında kalıcı olarak artırdığını ve iki değişken arasında çift yönlü nedensellik ilişkisi bulunduğunu ortaya koymaktadır. Yerli enerji üretimindeki artışın enerji ithalatını ve buna bağlı döviz çıkışını azaltarak cari dengeyi olumlu etkilediği ampirik olarak teyit edilmiştir. Çalışmanın teorik ve politika boyutunda ise yeşil büyüme ve sürdürülebilir kalkınma kavramları ele alınmış; Almanya, Çin ve Hindistan deneyimleri karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular bir bütün olarak, yenilenebilir enerji yatırımlarının Türkiye için yalnızca çevresel bir tercih değil, dışa bağımlılığı azaltan, istihdamı artıran ve uzun vadeli büyüme kapasitesini pekiştiren ekonomik bir zorunluluk olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the multidimensional effects of renewable energy investments on economic growth in Türkiye and the extent to which these investments are integrated with the country's green growth strategies, both at the theoretical and empirical levels. The current account deficit pressure stemming from fossil fuel dependency and energy supply security concerns have compelled Türkiye to undergo a strategic transformation towards renewable energy sources. To measure the macroeconomic reflections of this transformation, a dataset comprising 104 quarterly observations covering the period 2000Q1–2025Q4 was analysed through ARDL bounds testing, FMOLS, DOLS and Toda-Yamamoto causality methods, using real GDP index, renewable energy production, energy imports and current account balance as the core variables. The findings reveal that a one percent increase in renewable energy production leads to a permanent increase of 0.69 percent in GDP over the long run, with bidirectional causality confirmed between the two variables and domestic energy expansion shown to alleviate current account pressures. Taken together, the findings demonstrate that renewable energy investments represent not merely an environmental preference for Türkiye, but an economic necessity that reduces external dependency, expands employment and reinforces long-term growth capacity.